
Въпреки че от началото на годината таксата за откриване на аптека в малко населено място беше намалена от 5 хиляди на хиляда лева, кандидати да отворят аптечен пункт на село няма. Примерът е от Търговищко, където във всичките 51 села няма нито една аптека.
Стража е едно от десетте най-големи села в региона. В него живеят 650 човека. Лекар ги навестява два три пъти в месеца, а за да си купят лекарства пътуват на 10 километра до града.
- Налага се да отида един път при личния лекар в Търговище, един път да купя.
- При една висока температура и нямаме нищо в къщи, палим колата и заминаваме за града.
Веднъж отишли до аптеката в града местните хора си купуват повече лекарства и трупат запаси.
"Ако струва 90 ст. аналгинът и 2 лв. пътни му излиза 2,20. За един пенсионер това нещо е много”, коментира Рухан Хюсеинов - кмет на село Стража.
Затова селският кмет е готов да помага.
"Някой, ако реши да направи аптека, помещение ще му намеря. Ще му помогна, ще му съдействам с каквото мога", категоричен е Хюсеинов.
Самите фармацевти признават, че не е изгодно да се работи на село, защото хората там са бедни.
"Не достигат специалисти за аптеките, които вече функционират в Търговище и другите населени места. И оттук някой да излезе и да отиде на село, да пътува, да изразходва допълнително средства, при възвращаемост много малка или месеци години наред без никаква, смятам, че няма да има желаещи", заяви Йорданка Бакърджиева - председател на "Регионална фармацевтична колегия" - Търговище.
За някои от селата най-близката аптека е на повече от 30 километра. Там вместо фармацевти, самозвани лечители предписват отвари и мехлеми по бабини рецепти.