Пациенти с проблеми на сърцето все по-често стигат до операционните зали. Причината е, че много от тях не търсят на време лекарска помощ и с години отлагат необходимата терапия.

В една от големите болници в София, на ден един сърдечен хирург има по 4-5 операции. Репортаж на Кристина Баксанова и оператора Михаил Кръстев.

Д-р Димитър Николов е един от водещите кардиохирурзи.

Две години след първото в света присаждане на изкуствено сърце, д-р Николов успешно поставя такова сърце и на български пациент.

Поредният работен ден отново преминава в операционната зала. Първият случай е 83-годишна жена, на която трябва да се направи аортноклапно протезиране.

"Пациентите често идват, когато болката и дисконфортът стане по-голям от страха за лечение. Това е един типичен случай на жена, която е трябвало да бъде оперирана преди 15 години", коментира лекарят.

Д-р Николов казва, че все повече се увеличават пациентите със сърдечни проблеми и допълнителни усложнения заради забавено лечение.

"За първата година ние сме направили 600 операции. За втората година са 980, а за тази година хиляда 200 , която е много голям ръст, за коята и да е болница с кардиохирургия. Това е знак, че и сърдечните заболявания се увеличават", заяви той.

С напредването на медицината, все повече възрастни пациенти получават втори шанс за живот, но и следоперативното им наблюдение продължава по-дълго.

"Възстановяването на един пациент над 70 години не е за 5 или 7 дни, както препоръчва Касата. Имаме пациенти, които стават под наблюдение по 2-3 седмици, а понякога и с месеци", заяви лекарят.

Поставянето на клапната протеза д-р Николов извърши за 20-на минути и сърцето на пацентката заби отново.