
От началото на годината много болни хора останаха без личен асистент. Само лежащоболните вече имат право да получават такава помощ. Близо 500 инвалиди от област Враца останаха без личен асистент. Ето как едно семейство с тежки здравословни проблеми остава без подкрепа.
И двамата съпрузи в това семейство са с диагноза детска церебрална парализа и с над 90% инвалидност. Тя едва ходи с бастун, а той не може без проходилката вкъщи и без количка навън. От четири години за тях се грижи жена, наета като личен асистент.
"Готви, чисти, пере, сметки плаща, с мене ходи, вкъщи, навън, за него се грижи. Аз, като ме няма, като съм в болницата, слага му да яде, дига", заяви Татяна Цветкова.
Надеждите на семейство Цветкови всичко да продължи постарому били попарени след Нова година, когато се оказало, че програмата поема само най-тежките случаи.
"Условието е да бъдат лежащо болни, това е ограничението, а преди можеха и други лица, които са с чужда помощ, но се обгрижваха сами", каза Димитрийка Цанова, директор Регионална дирекция "Социално подпомагане" - Враца.
Татяна и съпругът й са принудени да се разделят с жената, която досега е била неотлъчно до тях, въпреки че по договор й е плащано за осемчасов работен ден.
"Аз мога да си намеря и на друго место работа, обаче не знам оттук нататък те как ще се справят. Той не може да се придвижва без чужда помощ, тя може горе-долу, обаче пада, много й е трудно придвижването", сподели Ваня Емилова, досегашен личен асистент.
Момичето продължава да помага на болните дори без възнаграждение. И спасява временно положението с грижите за Цветан, чиято съпруга идната седмица влиза в болница.
"Два месеца може да чака милата, но повече няма да може да чака, и няма как, дано не останем без човек", каза Татяна Цветкова.
Макар социалните да уверяват, че проблемът ще отпадне скоро с отварянето на нови места за асистенти с пари от ЕС, болните не са обнадеждени.
"За нас, инвалидите, по това, как се получиха нещата, мисля, че никой не мисли", каза Цветкова.