
Кръстина е на 36 години, преди дни завършва своята 28-ма бременност. Не всички са били успешни, но роденият вчера Николай е 14-тото дете в семейството
Кръстина трудно си спомня имената на всичките си деца.
"Дафинка, Калина, Митко, Иван, Атанас, София, Радко - не мога да си ги спомня всичките деца, не мога да ги кажа всичките. Имена не знам, ЕГН- та не знам, кога са родени, датата не знам, бъркам ги", каза Кръстина Иванова.
Тя е раждала от 14-годишната си възраст до сега, ако не всяка година, то поне през една.
Сега всички живеят в прословутия ямболски блок № 20.
Апартаментът, който обитават, дори няма прозорци. Съпругът й е безработен. А за многото си деца вини любовта.
"Ааааа, много любов, направил съм ги вече", каза бащата на децата.
Така у нас живеят стотици хиляди деца. И стават все повече.
На всяко едно българче се раждат три ромчета. И това са данни от последното преброяване през 2001 година. Едното обяснение е ромската традиция да се женят рано и да раждат по много.
"Там, където те живеят, съществува определена социална структура, която ги подтиква към този тип репродуктивно поведение", обясни д-р Марта Сугарева.
Друго познато обяснение е, че не знаят как да се предпазват от забременяване.
"Те знаят как да се предпазват, но не искат. Тези деца, които ги раждат, може би и вие сте разбрали, че те си ги искат просто, а не са нежелани деца", коментираха от БАН.
Кръстина вече е разбрала единственият сигурен начин за предпазване.
"Ще спа отделно, ако иска чужда да хване, омръзна ми".
Експерти намекват, че през годините ромската раждаемост е намаляла, за сметна на бейби бума при българите. Но дори и така, многодетните семейства с над 3 - 4 деца, обикновено са от малцинството.