Болните с диагноза хронична обструктивна белодробна болест са около половин милион, като се предполага че реалният брой на страдащите от заболяването е значително по-висок. Това съобщи председателят на Българското дружество по белодробни болести. Всяка година повече от 230 000 българи влизат в болница, заради болести на белите дробове. Повече от 14 000 души заболяват от злокачествени образувания на дихателните органи, а 3600 души умират поради болести на дихателната система.
В световен мащаб от болестта страдат 200 милиона души, като само 25 процента от болните са диагностицирани. ХОББ е на шесто място по предизвикване на смъртност в света и на четвърто в Европа. Това е широко разпространено хронично белодробно заболяване, което често води до преждевременна смърт. Основен фактор за развитие на болестта е тютюнопушенето.
Заболяването е предотвратимо, но не и излечимо. Последната, четвърта фаза на болестта се характеризира с тежко нарушение на притока на въздух в белия дроб и този процес е необратим, обясни доц. Костов. Болните от ХОББ умират от дихателни нарушения, рак на белия дроб (болните у нас са около 8000) и сърдечно-съдови болести. Между 200 000 и 300 000 души в Европа умират ежегодно от него. В света на всеки 30 секунди умира по един човек от болести, свързани с тютюнопушенето, а на всеки 48 секунди умира един болен от ХОББ.
Неправилно поставената диагноза, липсата й или подценяването на симптомите водят до задълбочаване на болестта и до инвалидизация, както и до преждевременна смърт. В днешния Световен ден за борба с ХОББ, специалисти по белодробни болести от София, Пловдив, Варна, Плевен, Видин, Русе и Стара Загора организират безплатни спирометрични измервания
за пациенти с нарушена белодробна функция.
