
Кризата принуди много хора да работят на повече от едно места и така възроди позабравено явление от времето на социализма - "седмичните групи" в яслите и градините. Услугата позволява родителите да оставят децата си за отглеждане от понеделник до петък и да ги взимат у дома само през уикендите. Психолози обаче предупреждават, че този начин за възпитание крие рискове.
Според тях, седмичните групи не са добра алтернатива, тъй като отделянето на едно дете от родителите за дълго време, може да доведе до тежки психични травми.
"Настаняването на детето или приемането му в седмична детска градина го кара то да се чувства изоставено, то няма гаранция за това, че родителите му ще дойдат да го вземат. Преди 4-годишна възраст детето няма постоянно чувство за време и когато твърде много време мине, то да не види родителите си, то получава усещане на празнина", обясни детският психолог Ина Бранева.
Специалистът съветва, родителите, които нямат друг избор, освен седмична група, да обясняват това на детето си и да показват любовта си.
"Биха могли и да му оставят своя снимка, някакъв любим предмет, нещо, което за детето да бъде заместител и гарант на майчината грижа и на майчината любов", съветва психологът.
Месечната такса за седмична градина е 50 лева. Родителите могат да взимат децата си всеки път, когато са свободни.