"Мисля, че нямаше нещо скрито, нещо, което да не е разбрано от медиите. За нас тази среща беше много важна, тъй като искахме да обсъдим определени проблеми и определени теми, които сме си поставили", каза в студиото на предаването "Тази сутрин" министърът на здравеопазването Божидар Нанев във връзка с провелата се вчера среща, за която се твърди, че е много важна за промените в българското здравеопазване.

"Проблемът с изплащането на средствата на личните лекари беше сред темите, които трябваше да обсъдим и мисля, че той беше решен, макар и със известно закъснение от седем осем дни. Този сериозен проблем съществува още от август, септември, когато се разбра какво е състоянието на бюджета на страната. Събираемостта на средствата, огромния дефицит, който беше посрещнат, заложените прогнозни бюджети, които се оказаха съвсем различни.

Не съм казал, че джипитата не са си получили парите заради старите управляващи, така или иначе проблемът съществува в цялата страна, няма смисъл да се оправдаваме с някаква икономическа криза, но трябваше да се вземат много сериозни решения и да се разпределят средства. В един момент се оказа, че тези постъпления, които се очакват, закъсняват много чувствително във времето – затова се забавиха тези плащания със седем до десет дни", каза Нанев.

"По принцип всяка година последният месец се прехвърля към следващата финансова година –декември се изплаща януари, това не е някакво изключение. Имаше известни забавяния за ноември, всъщност, и от там се получи и проблемът", поясни министърът.

Към момента никой не се е обърнал към нас за това, че от пациенти са искани пари, коментира здравният министър сигнал от наша зрителка в койот се посочва, че личният й лекар е искал пари за преглед с мотива, че вече са частници и не получават парите си от държавата. "Няма и основание, според мен, да се искат пари, тъй като наистина проблемът е съществен, но едно забавяне от няколко дни не е причина това да се измества и да се започват нов тип взаимоотношения между пациенти и лекари", добави той.

"Относно нашите взаимоотношения с държавата- те съществуват и наистина трябва да бъдат подобрени. Учудвам се наистина, че когато говорим за пари, тук не е представител на администрацията на финансите, а е изложен министърът на здравеопазването", каза председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров.

"Упрекът към министъра на здравеопазването, не мога да го спестя, че по-активно трябва да защитава интереса и на пациенти, и на лекари. Когато говорим за тези 140 млн., които са преведени, трябва да уточним, че това не са парите на общопрактикуващите лекари. Парите за общопрактикуващите лекари са около 12 млн. от тези 140. Останалите са за болничната помощ и за специализираната извънболнична помощ, които също не си бяха получили възнагражденията.

Абсолютно права е пациентката и аз като гражданин, който си плаща осигуровките, разсъждавам по съшия начин - че след като си плащаме за нещо, трябва да го получаваме, но ние лекарите също сме в правото си да получим това, което сме изработили преди два месеца. Тук виновните трябва да бъдат показани, трябва да си понесат съответната отговорност, а не да се крият.

След като финансовото министерство казва няма пари и пляска с ръце, значи не си върши добре работата. Освен това да се изплащат възнаграждения за ноември месец, който е в бюджета на миналата година, е закононарушение. Това нещо трябва да се провери. За декември месец плащанията, да, влизат в бюджета за следващата година, но ноември месец е в бюджета за 2009-та и ако по този начин ще се стремим да показваме на европейската комисия, че имаме много нисък дефицит, като не се плаща на лекари, социално слаби и други, мисля, че тези финансови фокуси са твърде евтини, за да бъдат оценени и признати някъде", каза още д-р Киров.  

Целия разговор чуйте в прикачения файл.