За първи път депутатите в сегашния парламент отхвърлиха закон на управляващите. Истински скандал предизвика гласуването на законопроекта за конфискация на имущество, придобито по престъпен начин, който е основен в борбата на ГЕРБ с престъпността.
Мнозинството отхвърли законопроект на Министерски съвет
На първо четене законът беше подкрепен само от депутатите от ГЕРБ. Всички останали гласуваха против. Основните критики към проекта бяха, че въвежда така наречената "гражданска конфискация", която позволява имущество да бъде конфисуквано преди да е влязла в сила осъдителна присъда.
Другият атакуван текст е, че за да ти бъде отнето имуществото, разликата между доходите и стойността му трябва да е над 96 000 лева, или 400 минимални заплати. В момента 96 000 лева струва стар двустаен панелен апратамент в столичния квартал Люлин например.
Депутатите от ГЕРБ за първи път заеха противоречиви позиции. Според Павел Димитров само когато е повдигнато обвинение за тежко престъпление, би трябвало да може да се конфискува имущество. Емил Димитров от мнозинството пък изтъкна, че сумата от 150 000 лева се равнява на двустаен апартамент, а като се прибави и колата, вески може да стане потенциален клиент на този закон.
В крайна сметка законопроектът беше подкрепен от 71 депутати, а 95 бяха против.
Според ДПС законът е тоталитарен
"Няма друго определение за него. Той си позволява да използва конфискацията не като наказание в наказателен процес, а като някаква гражданска процедура", заяви народният представител от ПГ на ДПС Христо Бисеров на дискусията по законопроекта.
Аналог на такъв закон в европейските страни няма, казаха от левицата
"Единственото изключение е Ирландия, в която има тероризъм", посочи Мая Манолова. Тя посочи, че престъпен начин на живот, според законодателството във Великобритания, означава този гражданин да е бил осъждан за някакви престъпления.
Според вас всеки гражданин води потенциално криминален начин на живот
след като не може да докаже съответствие между стойността на имуществото и приходите си. Разбирате ли, че вие обвинявате за криминално проявени стотици хиляди български граждани, защото при 20 години сива икономика, при един милион българи, които живеят в чужбина и носят в рамките на два милиарда доходи на своето семейство, и по начините на доказване, които иска тази комисия, е невъзможно на един български гражданин да докаже такова съответствие” , каза още Манолова.
Сините също го отхвърлиха
Екатерина Михайлова заяви, че за пръв в българското законодателство се въвежда института на гражданската конфискация като нов елемент в борбата с престъпната дейност. Михайлова обясни, че в сега действащия закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност се предвижда отнемане само при доказана престъпна дейност на собственика.
"Не гласувайте, защото това ще бъде престъпление към българското общество", апелира депутатът от ДСБ Димо Гяуров. Според него този проектозакон няма как да бъде променен между първо и второ четене.
„Създава се презумпция за вина, създава се презумпция за свързаност от страна на лица, които нямат нищо общо със съответно лице. За третите лица не съществуват никакви защити, включително когато тези лица са кредитори, когато тези лица са учредили в своя полза ипотека върху имущества. Когато тези лица въз основа на едни съвсем естествени събития, случващи се в гражданския оборот, са придобили права. Създава се презумпцията за нищожност на сделките пред държавата”, допълни Гяуров.
Българските граждани искат този закон, защото са с накърнено чувство за справедливост
Министърът на правосъдието Маргарита Попова заяви, че е заблуда, че проектозаконът противоречи на Конституция. По думите й това е едно удобно оправдание, че ще се отнема имущество на всеки български граждани.
„Българските граждани в огромното си мнозинство искат този закон, те имат накърнено чувство за справедливост и искат този закон да бъде приет”, заяви Попова. Според нея законът е одобрен от Венецианската комисия.
Американската позиция
Според посолството на САЩ отхвърлянето на законопроекта е сериозна стъпка назад. В позицията на американската мисия до медиите се казва още, че конфискацията на имущество е важен инструмент в борбата с организираната престъпност и корупцията и се използва в редица страни.
Дипломатите на САЩ изразяват надежда, че правителството ще предприеме действия за приемането на законопроекта в настоящия му вид през следващата сесия на парламента.