През септември миналата година семейство от Съединените щати поиска да осинови момче от Дома за деца лишени от родителски грижи в село Страхилово, но не успя. Каква е съдбата на детето?
Малкият Асен Манчев, постъпва в дома, когато е само на 3 години. Преди време неволна контузия на едното краче прераства в загниване на костта, което е стопирано благодарение намесата и грижите на хирург от търновската болница. От тази учебна година Асенчо е първокласник. Вписването му в българския регистър за осиновявания става няколко месеца преди първия му учебен ден.
"След като детето беше престояло 6 месеца в българския регистър и нямаше подходящи кандидат-осиновители българи, с решение на Съвета за осиновяване към регионалния инспекторат във Велико Търново беше предложен за вписване в международния регистър", каза Светла Петрова, директор на дома в Страхилово.
Тогава обаче документите на детето са върнати с мотива, че не са изчерпани трите възможности за отказ от осиновяване от български семейства. От регионалната дирекция „Социално подпомагане" предлагат момченцето за вписване в регистъра за международни осиновявания за втори път през декември миналата година.
Според Татяна Шаркова, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" във Велико Търново, са спазени изискванията детето да бъде предложено на три български семейства, но няма подходящи осиновяващи и затова са подадени повторно в Министерството на правосъдието.
Според лекаря, дал втори шанс за живот на момчето, престоят му в институция може да има фатални последствия за неговото здраве.
"Защото все още продължаващото му пребиваване в този дом, особено в епидемични обстановки каквито бяха грипът, а сега в момента доколкото зная има и инфекциозни заболявания от рода на варицелата, всички тия предпоставки могат да способстват за намаляване на имунната система на детето", каза д-р Иван Манчев, хирург. Малкият Асен е привързан към лекаря и е фамилията му.
Американката, която искала да осинови момчето - Елизабет Търел, разбрала случайно за съдбата му от вестник на своя съседка, българка. И още чака решението на българския съд.
"Ние сме много мотивирани да осиновим Асен и се надяваме, че след като сме в списъка, може да бъдем одобрени”, каза по телефона за "Тази сутрин" Елизабет Търел.
"Единият от проблемите, поради които детето не е разглеждано за национално осиновяване, е че майката е дала разрешение за осиновяването му едва през 2008 година", каза в студиото на bTV Даниела Машева, зам.-министър на правосъдието и председател на Съвета за международни осиновявания.
Истината е, че чиновниците не са си свършили работата, каза Богомил Герасимов, Фондация "Семейство за всяко дете". По думите му директорът на Регионалният съвет по национални осиновявания Мая Цекова е твърдяла, че не е известно къде е майката. След като Герасимов сезира МВР, майката е открита само за 12 часа.
"Разболяването на Асен и д-р Манчев помогнаха за изпращането му в Испания, където цял град иска да го осинови. Там се установи, че лечението на хирурга е дало резултат", разказа Герасимов. По думите му въпреки желанието на правосъдното министерство да помогне, това не е възможно, защото международните осиновявания минават през националните, т.е. да мине през националния регистър за осиновявания.
Документите на детето са постъпили в правосъдното министерство и на 18 декември са одобрени от Съвета за международни осиновявания. Съветът е взел решение за определяне на подходящ осиновител, това е американското семейство, което поддържа своята молба, съобщи Даниела Машева. В момента тече процедурата за осиновяването на детето.