Преди три дни в bTV Новините беше излъчен материал за 22-годишна швейцарка, която доброволно роди в дома си в Габрово. Това провокира и екипа на "Тази сутрин" да събере гледните точки "за" и "против" раждането в домашни условия.
"Пъпната връв на малкия Януш още не е прекъсната, но вече е напълно изсъхнала, а при пъпа на бебечето е почти на откъсване. Очакваме днес до обяд да се откъсне и да падне", обясни по телефона таткото на новороденото дете Ивайло Ангелов. "Ние с жена ми мислим, че в природните сили няма нужда от намеса на човешка ръка. Природата е решила всяка една стъпка от нашето развитие. Много е важно родилката да бъде спокойна, за да протече всичко нормално, а в болницата родилките са подложени на много сериозен стрес. За нас най-тежко е, че те се сравняват като, едва ли не, болни личности, като пациенти. Позата на раждането е крайно неудобна, крайно некомфортна за родилките. Винаги има рискове. Ние не сме скъсали пъпната връв с идеята, че това е важна връзка на детето с майката, а в нашите болници не дават веднага детето на родилките", каза още Ангелов.
"Ние сме част от обществото", заяви в студиото доц. Виктор Златков. "В това общество има правила и всички участници в него имат освен права и задължения. Желанието на хората в последните години да се върнат към природата е един нормален и естествен процес, когато това касае бита ни. В крайна сметка ние сме биологичен ви и като такива раждането е един естествен физиологичен процес, който може, за съжаление, да протече с много усложнения", каза доц. Златков.
"Раждането представлява един физиологичен процес. Българската акушеро-гинекологична школа от край време поддържа тази теза, че раждането трябва да става нормално, но това е за случаите, когато не съществува риск както за майката, така и за детето. Така че ние, като цяло поддържаме нормалното физиологично раждане, но определено в медицинско заведение", каза доц. Асен Николов. "Раждането, дори най-физиологичното, крие съответните рискове, както за майката, така и за детето. Определено раждането трябва да си става в медицинско заведение", заключи доц. Николов.
"В много западноевропейски държави се ражда вкъщи", каза продуцентът Милена Будинова. "Обиколила съм с "Такъв е животът" цяла България и съм видяла и снимала семейства, жени, в села в Родопите, където все още си се ражда вкъщи и това е най-нормалното нещо на земята. Една жена, според мен, може да роди навсякъде, важното е да се чувства добре. Особено при случаи на холандки, които така са раснали – родени в къщите си и след това сами раждащи в домовете си, мисля, че всичко е съвсем нормално, особено когато има акушер до майката.
Единствения проблем, според мен, в случая на габровското семейство, искам да ги поздравя, защото знам каква е ситуацията в габровската болница. Аз снимах там преди една година и искам да ви кажа, че граждани от Габрово и местни фирми, за финансирали закупуването на 20 легла за бебенцата. Да не ви говоря за това, че директно се разделя майката от детето и те стоят три дни в отделни зали, което, според мен, е просто престъпление. Напоследък има много изследвания, които доказват, че бебето не бива да се отделя от майката нито минута. Все още в България това не се зачита", каза Будинова.