Родителите на деца с аутизъм без притеснение се срещат с екипа ни в Световния ден на хората с аутизъм. Обясняват, че обществото ни все още не е достатъчно информирано за психичното разстройство, съответно не е достатъчно толерантно. Владислава Цолова е майка на 10-годишно момченце с аутизъм.
"Диагностицирахме го на 4 години. Дадохме го на детска градина, където за няколко дни почти спря да говори, издра личицето си до кръв и така разбрахме, че има проблем с приобщаването му и комуникацията", разказва жената.
Сега синът на Владислава учи в масово училище. Това, което го отличава от връстниците му са интересите.
„Неговите интереси са в сфера различна от нещата, които интересуват малките деца - той се интересува от планети, космос, земното притегляне, защо падат предметите", обяснява Владислава Цолова.
С диагноза аутизъм са и Александър и Георги. Георги е ученик в специализирано училище, който си мечтае да стане зоолог. Майка му обяснява, че той не се различава от останалите. Забелязали са синдроми на аутизъм, защото имал проблеми в училище.
"За да бъдат разбирани, трябва да бъдат приемани като равностойни на теб, след това можеш да приемеш, че имат някакви различия от теб и че това може да е интересно", смята Райна Радева.
Повечето от децата с аутизъм ходят на различни уроци по езда, танци, стреляне с лък, за да се приобщят по-лесно. Информацията им се поднася с кратки изречения. Често изпитват затруднения при изразяването на чувства. Не разбират езика на тялото и са свръхчувствителни към промените. Аутизмът обаче не е болест, категорични са родителите. За нея няма лекарство, просто е необходимо разбиране.