Преговорите за освобождаването на екипажа на британския химически танкер "Сейнт Джеймс Парк" вече са в ход. Това съобщи лидерът на свободния синдикат на моряците в Румъния. Българското външно министерство нито потвърди, нито отрече тази информация. Развитието на заложническата криза следи Светослав Иванов:

В електронно писмо до нашия, международният отдел на румънското външно министерство съобщи, че "според международните процедури корабособственика в момента води преговори за освобождаването на кораба и екипажа".

Практиката показва, че преговорите започват, когато пиратите пристигат в своите бази. Не може да се потвърди дали това вече е станало, защото по информация на фирмата, която е наела българските моряци, все още никой от екипажа не се е свързвал с близките си в България.

От своя страна хората разбираемо запазват мълчание и не искат да говорят по медиите. Наш екип отиде до дома на моряка Емил Дянков от Русе, който живее с баща си, съпругата си и 9-годишния си син. Във Варна също все още няма вести от моряците.

"Нямаме информация за връзка между близките на моряците и самите моряци, като вчера сме ги помолили близките, ако имат такава връзка било тя sms било телефон, да се обадят за да знаем и ние", каза капитан Продан Раданов, управител на "Зодиак". Близките на Светозар Тенев, съпругата и родителите му не пожелаха да разговарят с нас. Той е готвач на похитения кораб и е заминал за "Сейнт Джеймс Парк" на 19 декември.

Търговските кораби минаващи покрай сомалийските брегове задължително се конвоират, по специален график. Само капитана може да реши дали да продължи маршрута си без патрул.

"По всяка вероятност не е бил в конвой защото не вярвам в конвой това да се случи, защото ако и тогава се случва се питаме за какво са тези конвои", коментира капитан Раданов.

Колко са корабите, похитени от сомалийски пирати?

През отиващата си година сомалийските пирати са опитали да завладеят около 300 кораба, като със сигурност са успели да пленят 47. За сравнение, през 2008-ма опитите за отвличане на кораби са били двойно по-малко - 111 пъти пирати са щурмували плавателни съдове.

Тоест има изключително дързък растеж на нападенията, който идва от факта, че пиратите са почти неуловими за международните сили, патрулиращи в Индийския океан. За целта беше създаден 24-часов Център за сигнали за пиратски нападения със седалища в Куала Лампур и Лондон.

Според неговия директор, ако се вгледаме в данните, ще забележим, че са се увеличили опитите за отвличане на кораби, като броят на пленените съдове е сходен с миналата година. Той не е увеличил.

Знаем каква е ситуацията в Сомалия. Бедността е голяма и затова пиратството привлича с печалбите си. Затова са повече и тези, които искат да печелят лесно, каза директорът за bTV Новините. По думите му прави впечатление, че похищението на "Сейнт Джеймс Парк” е необикновено. Той е пленен в Аденския залив, където не бяха ставали отвличания на толкова големи кораби от 8 юли.

Досега от стотици пленени моряци край Сомалия няма данни за жертви. Похитителите възприемат всичко като бизнес и разбират, че не е в техен интерес да нараняват когото и да било.