Според анализа на здравното министерство голяма част от пациентите отиват в спешните отделения с оплаквания като вирусна инфекция или пък порезни рани. Така, получавайки повече пари от министерството, директорите попълвали дупките в месечните си бюджети. Данните сочат още, че средно 30% от пациентите, преминалите през спешно отделение са настанени в същата болница. По този начин за един пациент се получавало двойно плащане - от министерството и от касата. Затова министерството реши да намали парите за спешна помощ. Областната болница в Стара Загора е получила наполовина по-малко за месец юли. Изходът - пациентът ще си плаща.
"Когато се направят разчетите на консумативи, които се изразходват в условията на спешност по отношение на изследванията от клинична лаборатория, рентгенови снимки и т.н., ние горе долу знаем на каква цена ги закупуваме от доставчиците и на такава цена горе долу трябва да бъдат компенсирани от страна на пациента", обясни д-р Николай Колев - директор на МБАЛ „Проф.Стоян Киркович" - Стара Загора.
Преди повече от седмица Здравната каса също намали парите на болниците. Тогава лекарите се заканиха, че ще спрат приема на болни и ще работят само по спешните случаи. Сега парите и за тях са по-малко.
Лекарският съюз вещае черно бъдеще за болниците. Към протеста на медиците наесен ще се присъединят и синдикати, и пациентски организации. От утре започват срещи на синдикати, лекари и пациенти из цялата страна, на които ще се реши как точно ще се протестира. Лекарският съюз поиска и среща с премиера.