"Наистина в еуфорията по масовото пазаруване, нормално е да се опитват някои търговци да пробутват, евентуално, застояла стока или некачествена стока, или стока с неизяснен произход, разбира се, за това си има съответните служби – службите на ветеринарния и фитосанитарния контрол, които пък контролират зеленчуците и плодовете", каза в студиото на предаването "Тази сутрин" земеделският министър Мирослав Найденов.
"Искам да кажа, че тази година проверките започнаха много по-рано и стават ежедневие, т.е. няма кампанийност. Ние го демонстрирахме, включително и вашата телевизия е показвала в репортажи, включително и мои посещения и на пазари, и на тържища, и борси, защото смятам, че това трябва да е практика. Смятам, че ние дължим на потребителите да консумират не само безопасна, но и качествена храна, дебело подчертавам и качествена храна.
По Никулден, буквално преди Никулден, посетих рибната борса и Женския пазар. Спаднаха с лев до два цените на рибата, което показва моята теза, че наистина в еуфорията по пазаруването търговците обратно на европейската и ако щете световната практика да намаляват цените във връзка с по-големия оборот. Тук се случва обратното, което пък всъщност показва, че има резерв, т.е. те дори и на по-ниски цени да продават не са на загуба, защото е ясно, че няма да продават на по-ниски цени, заради министъра.
Обикновено има актове, които са за констатирани продукти с минал срок на годност, има актове за продукти, които не са съхранявани при нормалния температурен режим за съответните продукти. Имало е, разбира се, и продукти с нередовни документи, т.е. с неизяснен произход. Имаше наскоро също... от ветеринарната служба бяха констатирали нелегални кланици за добив на месо. По всичко това се работи. Наистина могат да бъдат спокойни хората. Все пак обаче, ако имат някакви притеснения и съмнения, аз съм оставил, предполагам, че и вие ще го кажете, един горещ телефон на Националната ветеринарномедицинска служба, на който те могат да сигнализират за съмнителни продукти, според тях", каза Найденов.
"Не, не ме е страх от протести. Аз самият съм участвал в протести, когато съм смятал, че тези протести са основателни", заяви той.
"Това е единственият сектор, който се управляваше от една единствена политическа сила", добави Найденов. Според него недоволствата сега са, защото в този сектор се разпределят най-много средства от бюджета на ЕС – 48% и там очакванията са най-големи, но точно този сектор е бил оставен на автопилот по линия на същата обща селскостопанска политика.
Две години поред животновъдството не е получавало доплащане, но това е вече минало, каза министърът. Но според него трябва да се промени системата на подпомагане – дали средствата да отиват за инвестиции или за оцеляване. По думите му само 3000 ферми са успели в края на годината да покрият европейските изисквания и би трябвало останалите да бъдат закрити. Министър Найденов отбеляза, че само от 14 декември са изплатени половин млрд. лева плащания за земеделските производители.
Колкото за тютюнопроизводителите Мирослав Найденов отбеляза, че никой не е обяснил на хората, че реформата в областта на тютюнопроизводството е стартирала през 2004 година в ЕС и тя приключва през 2009 и че те трябва да имат алтернатива. Ние трябва да заместим това производство с инвестиции по линия на развитие на селските райони, каза министър Найденов.
По думите му е имало програма за алтернативна заетост в тези засегнати райони още по времето на министър Дикме, но по нея след неговото отстраняване не е направено нищо. Сега с тютюнопроизводителите е намерено решение.
Предложени са им два варианта – или пари по линия на националното доплащане – около 80 млн. лева, които обаче могат да се изплатят в края на годината или да се изкупи еднократно продукцията в размер на 116 млн. лева, което производителите са приели и това предложение ще бъде внесено в Министерски съвет, каза той.