Хората, които са депресирани, не могат да поддържат активни мозъчните зони, свързани с положителните емоции, сочи изследване на учени от университета на Уисконсин-Медисън. Изводите оспорват предишни виждания, че хората с депресия са с по-малка активност в мозъчните зони, свързани с положителните емоции.

Учените смятаха, че анхедонията - неспособността да изпиташ удоволствие от неща, които носят удовлетворение, е свързана с по-малка активност в мозъчни зони, които са важни за положителните емоции.

Сега обаче учените установили, че депресираните пациенти имат нормални нива на активност в началото на експеримента, а към края му обаче нивата бързо спаднали.

В рамките на експеримента на 27 депресирани пациенти и 19 участници от контролната група били показани визуални изображения, които трябвало да предизвикат положителна или отрицателна емоция. Докато гледали изображенията, участниците били инструктирани да използват познавателни стратегии, за да усилят, да потиснат или да поддържат емоционалния си отговор, като си представят, че са попаднали в сходни ситуации.

Учените ползвали функционален магнитен резонанс, за да измерят активността във въпросните мозъчни зони.  Резултатите от изследването са публикувани в  Proceedings of the National Academy of Sciences.