За да получат безплатните си лекарства по Наредба 34, пациентите трябва задължително да влязат в болница. Поне по документи.
Преди няколко седмици bTV Новините ви разказаха за пациент с левкемия, който по документи се води на лечение в болницата по хематология, а всъщност си е вкъщи. Заради влошено здраве пациентът дори е посетен по спешност от личния лекар и от екип на Спешна помощ.
Близките на пациента заподозряха източване на Здравната каса и злоупотреба с изписването на безплатните лекарства. Оказа се, че за този и за още подобни 12 случая за последните две години Здравната каса не е плащала на болницата.
„В конкретния случай няма данни за източване на Касата, нито нарушения, свързани с клиничните пътеки или с получаване на лекарства от негова страна”, обясни д-р Страшимир Генев.
Объркването е заради изискване в наредбата за отпускането на безплатните лекарства.
За да получават пациентите тези медикаменти, трябва да вземат от личния лекар направление за постъпване в болница. От своя страна лечебното заведение е задължено да издаде документ "история на заболяването", според който пациентът е лекуван в болница, въпреки че на практика това не се случва всеки месец.
Касата не плаща в този случай. Никой не заплаща този престой, който е фиктивен.
Така на практика се оказва губене на време разкарването на плацентите, за да получат направление от личните си лекари, както и попълването на документи за фиктивен престой в болница.
За някои лекарства тези изисквания са напълно безсмислени, коментират от Центъра за защита правата на пациентите. От пациентската организация настояват да се промени наредбата и да се намери по-добър реимбурсен модел за отпускането на тези лекарства, който да спести време и нерви и на лекари, и на пациенти.