Доставчици на медицински консумативи и апаратура са пред фалит. Причината е натрупани дългове от болниците към тях за повече от 100 млн. лв.. Ако не започне незабавно изплащане на задълженията, фирмите ще бъдат принудени да спрат доставките на животоспасяващи апарати до 2 месеца. Повече по темата от Мария Савкова.
Болниците системно не изплащат задълженията си към доставчиците на апаратура и консумативи. С просрочени плащания са повече от половината лечебни заведения в страната. Дължимите суми се бавят повече от година, а понякога и няколко години.
Най-големите длъжници на фирмите доставчици на медицински консумативи и апаратура са Университетските болници. Най-вече заради големия обем работа.
Пари дължат и малките лечебни заведения. Според доставчиците задълженията се трупат предимно заради лош мениджмънт и неправилно планиране на разходите.
"Както всеки един от нас, когато отиде в магазина знае, че може да похарчи толкова, колкото има. Това правят и частните лечебни заведения. Докато всички други се надяват, че като дойде краят на годината от някъде ще се намерят пари и ще покрият техните задължения, които те непланирано са направили", заяви инж. Силвия Петрова, от Българска асоциация на вносители и производители на медицинска апаратура и консумативи
Когато не получат парите си на време, доставчиците бавят плащанията си към фирмите производители и трябва да плащат наказателни лихви.
"Ако няма никаква промяна и ако няма добронамереност в това отношение, ние дори да не го искаме ще бъдем принудени да не доставяме в болниците, а от тук всеки логично може да си представи - това са сърдечни клапи, пейсмейкъри, неща без които здравеопазването не може".
Доставчиците са изпратили отворено писмо до отговорните институции с молба да вземат спешни мерки до 15 февруари, за да не се стигне до масови фалити.
Здравното министерство коментира за bTV, че вече разглеждат предложенията на доставчиците за промяна на нормативната уредба и ще излязат с решение в посочения срок.
