4-месечно бебе почина от морбили в сливенската болница. Това е третата жертва на заразното заболяване в града, в който от седмица има епидемия. Липсата на имунизация при много от децата в ромските квартали е сред основните причини за епидемията от морбили в Сливен. Част от семействата отказват ваксината и декларират това с подпис при личния си лекар.

"Съвместно с Министерство на здравеопазването сме разпоредили на личните лекари да имунизират всички неваксинирани до 30 годишна възраст. Потърсили сме съдействие и от ромските организации, областната и общинската власт, за да се обхванат по-бързо неимунизираните деца", каза д-р Петя Михайлова, директор на Дирекция "Надзор над заразните заболявания" РИОКОЗ Сливен.

Повече от 200 са болните от морбили, настанени в различни здравни заведения в Сливен.

"Аз съм особено обезпокоен, защото морбили е силно заразно заболяване и 100% от неимунизираните деца се разболяват. И поне засега аз не виждам тенденция към намаляване на заболеваемостта", каза д-р Митко Баев, началник на инфекциозното отделение в МБАЛ „Д-р Иван Селимински".

Въпреки тежката епидемична ситуация специалистите от Сливен обещават, че ще справят.

Хората, заболели от морбили в Сливенско, Добричко и Бургаско не са били имунизирани. Това каза и Ангел Кунчев, началник на отдел заразни болести към Министерството на здравеопазването за bTV. Екипи на министерството обикалят огнищата на заразата и приканват родителите да имунизират децата си.

"Ситуацията до момента показва, че в Добрич, в Сливенско и Бургаско са налице големи групи неимунизирани деца, основно в ромската общност. И нашите усилия в момента са насочени предимно към това да реагираме бързо и да имунизираме контактни групи деца и второ, да насочим имунизацията към съседни региони", каза Кунчев.