Фалшиви фармацевти продават лекарства благодарение на неистински дипломи. През последните няколко месеца са засечени поне два случая, в които управител на аптека е назначен с фалшиво удостоверение. При това, след като е одобрен от Висшия съвет по фармация към министерството на здравеопазването.

Преди около  месец лице с името Кристина подава документи, за да бъде вписана в регистъра на столичните фармацевти. Председателят на софийската организация Венелин Сапунаров забелязва съмнителни неща в дипломата й.

„Дипломата беше по-различна от останалите и имаше специалности, които не се изучават и ние даже не ги бяхме чували, като политикономика например", Венелин Сапунаров, председател на РФК.

Столичната фармацевтична колегия изпраща официално запитване до Медицинския университет в София. От там отговарят, че дипломата не е автентична. С фалшивия документ за магистър-фармацевт лицето е получило разрешение за откриване на аптека още през 2003-та година.

"Разрешение за откриване на аптека се дава от комисия към здравното министерство. През 2003-та година лицето заблуждава тази комисия с фалшивата диплома и вече 6 години продава лекарства без необходимото образование. Това не е единствен случай, аналогичен има и в Бургас. Отиваме в здравното министерство, за да попитаме защо са го допуснали", каза Сапунаров.

От министерството обясниха, че комисията не проверява всички дипломи, а само тези , за които има съмнение.Пропуск като този обаче, с дипломата на Кристина, дава шанс на лица без необходимото образование да продават лекарства, което е опасно.

"Тъй като в случая се касае за издадено вече разрешение, сме предложили то да се отнеме, а от друга страна сме подготвили писмо до прокуратурата", каза Надя Димитрова, секретар на Висшия съвет по фармация към МЗ.

Кристина отказа да застане пред камерата ни. Не пожела да коментира случая, но обясни че откакто фалшивата диплома е излязла на яве, тя е преназначена и вече е помощник фармацевт. За позицията не е необходима диплома за магистър. Това обаче не заличава нарушението. За фалшифициране на документи законът предвижда до 8 години лишаване от свобода.  

Заради зачестилите измами започват преговори на фармацевтичния съюз с представители на министерството на здравеопазването и на университетите, за създаване на общ регистър. Той ще съдържа всички дипломи в областа на фармацията, поне от 70-те години насам и ще се използва за проверки.