
Няма населени места без ток и вода след снеговалежа. Хиляда снегорини чистят непрекъснато републиканските пътища. Това увериха от регионалното министерство. Министър Плевнелиев определи обстановката като нормална. Но той предупреди, че за 15% от пътищата чистенето е под въпрос. Повече по темата от Константин Караджов.
За проблемите по пътищата днес регионалното министерство хвърли вината върху ТИР-ове, които са карали с летни гуми и са закъсали. Разпоредено е такива камиони да се спират на границата.
"Но тези, които са на територията на страната е тотална безотговорност да карат с летни гуми и на това отгоре да изпреварвате, както стана на Богров", заяви министър Плевнелиев.
Подходът за София откъм Перник също бил блокиран по вина на ТИР. В Шумен ТИР изхвърча по хлъзгав наклон и се вряза в мантинелите. 30-годишният водач е ранен и настанен в болница. Движението по пътя за Силистра беше затруднено за няколко часа. А по-късно в района на Силистра заради снега спряха междуградските автобуси.
Новото ръководство на МРРБ се похвали, че за пет месеца е успяло да спести над 130 милиона лева. Така в последния момент били осигурени средства за чистенето на снега.
"Ситуацията беше изключително притеснителна и критична, защото в някои участъци, примерно Русе, компании, които извършват зимно почистване, нямаха пари да си запалят багерите и тракторите", допълни Росен Плевнелиев.
От 88 пътни служби 9 все още нямат подписан договор с фирма, която да чисти снега. Конкурсите се бавят заради обжалване на търгове. Проблемът се решава временно с малки обществени поръчки. Скоро обаче министерството може да се окаже без законен начин да плаща за чистенето на 3200 километра от пътната мрежа.
"Единият вариант е, ако вали още здраво - ние да свършим тези пари и да продължава да вали - тогава имаме проблем", констатира министърът на регионалното развитие и благоустройството. Проблемът ще засегне районите на Пловдив, Сливница, Ботевград, Габрово и Стралджа. Ако времето не е на страната на министерството, там ще чисти "Гражданска защита".