Голяма част от преподавателите в Стопанската академия в Свищов са представители на фирми, 99% от капитала на които произхожда от американски офшорки. Компетентните органи вече са сезирани и въпросните фирми се проверяват.

Как бизнесът на академиците заобикаля българското законодателство и за кои преподаватели става въпрос, провериха Антон Хекимян и операторът Любомир Тасев. 

"В момента аз не се занимавам с никакъв бизнес и не ръководя никаква фирма. Когато станах ректор, подадох молба във фирмата, която управлявах в София и по надлежния ред бях освободен". Това заяви миналия месец за bTV  доц. Величко Адамов, ректор на Стопанска академия "Д.А.Ценов" - гр. Свищов.

Конфликтите му с преподаватели от академията (които са се обединили в Сдружение за европейско качество във висшето образование и борба с неакадемичните практики и плагиатството) обаче продължават, а наша проверка показа, че доц. Адамов е прехвърлил фирмата "Юнивърс Къмпани" на друг преподавател – Михаил Константинов. 

Преподаватели от Стопанската академия имат сериозен съвместен бизнес, като всеки от тях си има фирма, която е дъщерна на американска компания. По данни от счетоводните отчети става дума за имущество на обща стойност над 150 млн. лева. Това заяви скандално изгоненият асистент Калин Костов.

По думите му тези фирми ползват един и същи счетоводител, ползват един и същ адрес и най-вероятно сключват сделки помежду си. А това е конфликт на интереси, заяви той. 

Костов обясни, че 99% от капитала на споменатите дружества се държи от офшорка, която е регистрирана или в щата Невада, или в щата Делауеър. Останалият 1% се държи от съответния преподавател в България. Едновременно с това офшорното дружество се представлява в България чрез генерално пълномощно, дадено на същия този преподавател.

Освен със строителство, тези фирми участват в капитала и на пенсионно-осигурително дружество. А съгласно нашето законодателство чужди фирми нямат право да участват в пенсионните фондове, подчерта той. 

Основният въпрос обаче е чии са тези пари, каза още Костов и допълни, че според него това е много често използвана схема за пране на пари. С това обаче трябва да се занимаят компетентните органи.

Междувременно стана ясно, че ректорът е повишил заплатите на преподаватели в академията - може би, за да ги спичили на своя страна. Корекцията е била потвърдена от зам.ректорът Андрей Захариев, който обаче уточнил, че колегите им от УНСС-София получават по-високи възнаграждения и следователно вдигането на заплатите не е нещо необичайно.  

Връзката на ректорското ръководство с Красьо Черния е за осигуряване на съдебно лоби при евентуално преследване от страна на данъчните и прокуратурата, заяви на живо от Свищов за "Тази сутрин" асистент Костов. Тези пари трябва да имат съдебно покритие, за да не бъде търсен техният произход, беше категоричен той.

Не е ясно от къде идват финансовите потоци, защото в пасива на баланса на спорните фирми фигурират всички източници на ресурси, които осигуряват инвестиционната дейност на фирмите. Освен собствения капитал, с който те разполагат, би трябвало да ползват и финансиране по линия на банковото кредитиране, евентуално финансиране от фирмите-майки, но това не е описано и абсолютно всички разходи са в графата "Други задължения", което означава, че единствено от първичната счетоводна документация зможе да се проследи откъде идват тези пари, обясни Бисер Кръстев, бивш преподавател в академията.

Проблемите в Стопанска академия не са от вчера, подчерта Мариана Асенова, също бивш преподавател. Това не е личен конфликт, както смятат някои от управляващите. Проблемите, дискриминацията и гоненията, страхът и репресиите срещу преподаватели се засилиха след избора на доц. Адамов за ректор, беше категорична тя.   

Има много закононарушения – уволнен преподавател; преподавател, които води съдебни дела. Това не е в полза нито на студентите, нито на преподавателите, заяви още Асенова.

Вече бившите преподаватели отрекоха всички обвинения, които ректорът е отправил срещу тях.

Адамов използва много недостойни методи, за да се опита да подчини преподавателите, които не участват в неговите схеми, каза Георги Георгиев, също бивш преподавател. Георгиев подчерта, че ректорът използвал влиянието си, за да принуждава студентите да купуват неговите учебници, да гласуват в полза на неговия човек и т.н. В допълнение - срещу доц. Адамов има и обвинения за плагиатство.

Целия разговор чуйте в прикачения файл.