Зачестяват случаите на източени банкови карти, при които престъпниците копират данните чрез скимиращи устройства. Зрители на bTV алармират и за опити за измами с кредитни карти. Как да се предпазим и за какво да внимаваме?  

"Искам да ви съобщя за схема за източване на банкови карти" - така започва писмото на наш зрител, който е пострадал от банкова измама. Предполага, че данните на картата му са скимирани, защото сметката му е празна. Схемата, за която става дума в случая, по наблюдения на банкери е най-използвана при измамите с карти. Най-често опарените българи са ползвали картата си в друга държава.

"Целта е копирането на информацията, която се съдържа в магнитната лента и прихващането на съответния ПИН код. Когато имаме само копирана информация от магнитната лента, но нямаме ПИН код тази карта не би могла да се използва", коментира Николай Недков, Асоциация за сигурност при картови разплащания.

Специалистът съветва да не се използват банкомати, ако забележите нередности: "Следи от лепила или някакво друго зацапване около устройството, в което се въвежда картата на банкомата или някакви следи около самата клавиатура на банкомата", заяви той.

Интернет пространството е другото поле за измами, което набира скорост предупреждават специалистите.

"Когато един клиент погледне сайта, в който пазарува, добре е той да бъде защитен. Има специален знак за това и клиентът би могъл по това да се ориентира", каза Красимира Райчева, мениджър картови продукти.

Банкерите са единодушни, че съществен етап от мерките срещу измамите е въвеждането на чип върху картите, който допълнително защитава копирането на информацията върху тях.

Съветват и задължително да се ползва услугата SMS известяване. Изпращането на съобщението се регистрира и от мобилния оператор, което е допълнително "документиране" на транзакцията.

За допълнителна защита повечето трезори предлагат и застраховки по кредитните карти, които най-често важат при пътувания в чужбина.