
30% от охранителите в частните фирми са пенсионери, сочат данните на бранша. Голяма част от тях са бивши служители на МВР и Министерство на отбраната. Според собственици на охранителни фирми е несериозно да се твърди, че служителите им са стари и не добре подготвени. В произволна фирма проверихме, как действат при обир.
Георги и Валери дават поредното си дежурство с патрулни коли. И двамата са в частния охранителен бранш от около 5-6- години.
"Предотвратява ли сме кражби. Даже онази вечер на колегите от нощната смяна на чужд обект предотвратиха ограбване на магазин. Те го бяха разбили и се бяха подготвили с камион да изнасят всичко", каза Георги Кюрчев, охранител.
Охранителите казват, че бързото сигнализиране на патрулните коли може да предотврати грабеж. Обикновено на мястото пристигат поне два екипа за максимум 5 минути. За целта трябва да има паник бутони.
Често обаче похитителите заглушат сигнала им. Затова някои фирми използват специални GPRS устройства. Относно възрастта на охранителите, от фирмите кометират , че са принудени да назначават повече пенсионери. Клиентите плащали малко - съответно заплатите са ниски, признава Димитър Янев, собственик на охранителна фирма.
"Около 30% процента имаме пенсионери , които са в бранша на частната охранителна дейност. Все пак това са млади пенсионери 50-55 годишни , здрави, стабилни физически с опит. И в много от обектите , в които имаме по двама дежурни , имаме един пенсионер и един млад", каза Янев.
Във фирмата на Димитър Янев, всички охранители минават два пъти годишно курсове по бойни изкуства и стрелба. Валери е бивш служител на Министерство на отбраната и не приема упреците, че е пълно със стари охранители, които не вършат работа.
"50 години е една добра възраст за охранител. Предполагам, че колегите се справят. За младите не мога да говоря - те си вършат перфектно работата", заяви Валери Цветков, охранител.