Пореден скандал в гоцеделчевското село Рибново. Религията или политиката отново разцепиха на две живеещите в планинското селце.
Защо днес една част от децата не влязоха в клас?
Още преди седмица родители от Рибново заявиха, че няма да пуснат децата си на училище, докато то се ръководи от новия директор Манчо Джуркин. Днес част от тях изпълниха заканите си.
„Никой не иска тоя директор да ги възпитава, никой, защото не го харесваме. Затова не си ги пущаме децата на училище”, заяви жена от селото.
„Аз нямам деца, но имам внучка и не съм я пуснала на училище и няма и да я пусна, докато не го сменят”, допълни и друга възрастна жителка на Рибново.
Наред с мотива, че директорът не давал в училището да се изучава ислям, хората редят и други негови недостатъци – затворъл стола и намалил заплатите на учителите.
Манчо Джуркин е от ГЕРБ. Той е директор на училището в Рибново малко повече от месец.
Според него темата религия измества центъра от истинския проблем, който е на политическа основа. Директорът коментира, че е нежелан, защото щял да извади на показ финансовите злоупотреби на предишното ръководство в лицето на ДПС. Признава обаче, че една от целите му е да промени учебните правила.
„Образованието трябва да бъде светско и аз като директор и обшественик, и като гражданин, винаги съм казвал, че няма значение дали нашата религия е мюсюлманска, християнска, будистка, хубаво е религията да е вън от българското училище, от светския характер на образованието”, казва Манчо Джуркин.
Той хвърля вината върху местния имам, който по време на петъчната молитва приканвал родителите да спрат децата си от училище.
„Подкрепям ги като родител, пак казвам, не искам да се спекулира с това нещо, че като имам аз ги приканвам. Хубаво е човек да вярва в нещо - дали ще бъде мюсюлманин или християнин. Аз вярвам,че този човек няма да навреди на хората, отколкото този, който не вярва в нищо”, заяви и Бахри Михрин, имам.
Но децата, които днес бяха в класните стаи подкрепят новаторските решения на новия директор.
Има други места за изучаване на предмета религия, това тука е обществено място. От Образователния инспекторат обясниха, че за да се учи религия като свободноизбираем предмет, трябва да има определен брой желаещи. Такива заявления обаче в училището не са постъпили.