
Мнозина се безпокоят, че купуването на истинска елха допринася за обезлесяването. Повечето коледни дръвчета в търговската мрежа обаче не са пораснали в горите, а в специални лесовъдни стопанства, където са отгледани специално, за да бъдат отсечени, обясни Клинт Спрингър, биолог от университета "Сейнт Джоузеф" във Филаделфия.
Ако човек се замисли и за парниковите газове, истинските дръвчета са "очевидният избор".
Живите дръвчета поемат въглероден двуокис от атмосферата. След като ги отрежат и мине Коледа, обикновено ги оставят да изгният за тор. Те бавно се разграждат и освобождават въглероден двуокис. Затова в крайна сметка истинските елхи са въглеродно неутрални - те произвеждат същото количество парников газ, каквото поемат.
След всяка Коледа лесовъдните стопанства засаждат отново елхи.
Изкуствените дървета не са въглеродно неутрални. За пластмасата, от която са направени, се използва нефт, а за производството и транспорта им е необходима много енергия. След няколко години те завършват живота си на боклука и на практика не се рециклират.
Клинт Спрингър мисли, че изкуствените дървета стават по-популярни напоследък, защото са по-практични. Те не са и скъпи, защото основният им производител е Китай.