"Новината от вчера е, че ние подписахме 33 договора за зимно почистване на пътищата само за един ден. И ще спазим графика до 15-ти, да успеем от тези 66 участъка, които останаха без договори за почистване да подпишем в 55. Така че ще останат 14 участъка, където минаваме на двойно осигурения втори план за действие", каза в студиото на "Тази сутрин" Росен Плевнелиев.
"Ние считаме, че към 15 декември за тези останали 14 участъка от общо 88 в страната, ще сме ги подсигурили изцяло", допълни още той. "Областните пътни управления имат необходимия ресурс, така че когато завали снегът те ще могат да разплащат през единично разлагане на почистването, докато разбира се, и там подпишем договори".
Министър Плевнелиев заяви, че има вече двама кандидати за директор на Агенция "Пътна инфраструктура" и до понеделник, когато изтича срокът за конкурса, сигурно ще има още кандидати.
"Интересът към строежа на магистрала "Тракия" е феноменален", каза Плевнелиев. "59 компании закупиха документи за тръжната процедура за Лот 2 на АМ Тракия – Стара Загора – Нова Загора и искат да участват", каза министърът. Тръжната процедура изтича на 11 януари, каза той, като отбеляза, че никога досега не е имало толкова голям интерес.
Причината според него е, че е гарантирана равнопоставеността на всички. "Има разписани графици по дни и през май ще направим първа копка", каза министър Плевнелиев. На 15 януари ще стартира процедура за Лот 3 – Нова Загора – Ямбол и по-късно - Лот 4 – от Ямбол до Карнобат, отново със срок на завършване 25 месеца.
Според него въпросът за това кой ще продава винетките е решен напълно според закона и правилниците на страната. Имало е независима комисия, която е определила компанията дала най-добра оферта за продажбата на винетните стикери и комисионната е с 6% по-ниска от предната година, което ще даде възможност на икономисаните пари да бъдат използвани от министерството отново за пътищата.
Министър Плевнелиев отбеляза, че в министерството има задължение около 250 млн. лева по договори, които са необезпечени финансово. По думите му всички такива договори след консултации с експерти и браншовите организации ще бъдат спрени – такива са около 150 договора за най-различни дейности. "И оттук – нататък ще се сключват само финансови обезпечени договори, което ще изключи корупцията при възлагането", каза още министърът.