Обратно на общоприетото схващане, тестостеронът не предизвиква агресивно поведение, сочат резултатите от изследване на швейцарски и британски учени, съобщиха Ройтерс и Франс прес.

Искахме да проверим как този хормон влияе върху социалното поведение, заяви Кристоф Айзенегер, специалист по невронауки от университета на Цюрих. Целта бе да отговорим на въпроса "Кое е истина и кое - мит?", допълни той.

Учените наблюдавали поведението на 120 жени, които трябвало да поделят помежду си дадена сума. Някои от жените предварително приели доза от 0,5 милиграма тестостерон, а останалите - плацебо. Участничките в двете групи трябвало да постигнат съгласие относно начина на подялба на парите чрез игра, свързана с оферти и договаряния.

Учените установили, че жените, които приели тестостерон, направили по-добри оферти в сравнение с онези, които приели плацебо.

Приемането на доза тестостерон от жените подобрява общителността при договарянията, ограничава конфликтите и увеличава ефикасността на социалните взаимодействия, отбелязват авторите на изследването. Те тествали единствено жени, защото неврофизиологичният ефект от приемането на тестостерон е известен при жените, а не при мъжете.

Митът, че тестостеронът е свързан с агресивността, се подкрепяше от предишни изследвания, обхванали затворници. Резултатите сочеха, че насилниците са с по-високо ниво на тестостерона в сравнение с осъдените за кражби или за консумация на наркотици. Според друга хипотеза тестостеронът предизвиква търсене на социален статус, което в затвора може да се изрази в бунтовническо и антисоциално поведение.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".