Читалища биват превръщани в търговски обекти. "Защо се получават такива заменки, такива подмени на субкултурата с истинската култура. Защото изгубили истинската стойност хората започват да търсят нещо, което да им е по-лесно, да им е по-удобно и разбира се, най-удобно е вместо да работиш, да прочетеш книгата "Как да стана богат". Така коментира случващото се проф. Любомир Халачев.
Иван Георгиев посети читалище „Витоша” в столичния квартал "Павлово". Председателят на читалището Нестор Несторов сам ремонтира и подготвя библиотеката за използване.
"Субсидиите по закон трябва да са две – държавна и общинска. Засега получаваме само държавната, която е в размер на 40 000 лева. Токът ни е само 12 000 лева", каза Несторов.
Наскоро стана ясно, че никакви пари от държавния бюджет няма да бъдат отпуснати на библиотеките в страната.
"В предишни години имаше допълнителни субсидии за които кандидатствахме с проекти. Тези два-три милиона допълнителни пари за цяла България бяха добри. Лошото е, че ги разпределяха по малко - на всяко читалище по 1000-1500 лева, което не стига до никъде – нито за ремонт на библиотеките, нито за книжен фонд. Даже аз сам си купувам книжния фонд", призна още председателят на читалището.
"Всички дейности към читалището са платени. Правим самостоятелни концерти с нашия ансамбъл, който тази година дори спечели награда в Палма де Майорка. Така искаме да допринесем малко със средства, защото всяко нещо, което правим, сами си го правим – общината не ни помага, особено район "Витоша".
Имаме три помещения, които са пригодени да бъдат отдадени под наем – едно звукозаписно студио, един фитнес център и кафе-клуб на дейците на културата. Поръчал съм всичко това да е свързано по някакъв начин с културата, а не въобще да се отдава по наем, тъй като потокът от хора, който е при нас в "Павлово" до сега беше 15 000 жители, а сега с новия квартал "Манастирски ливади" става около 40 000 жители", каза още Несторов.