В Копенхаген започна работа конференцията за борба с климатичните промени. На нея трябва да бъдат начертани основите на нов световен договор, който да замени изтичащия през 2012 г. Протокол от Киото.

За предизвикателствата пред конференцията разказва Валентин Костов.

В датската столица си дават среща 192 държави. От 7 до 18 декември ги очакват тежки дни и нощи на дебати и пазарлъци.

"Надявам се светът да постигне споразумение по основните елементи - намаляване на емисиите, приспособяване, нови технологии и финансиране. Днес е жизненоважно да можем да постигнем напредък в тези четири сфери", коментира Кони Хегедор, министър на екологията на Дания; номинирана за еврокомисар по екологията.  

Най-големите замърсители обещават около 20% намаление на вредните вещества в атмосферата през следващото десетилетие. Китай се изравни със Съединените щати по обем вредни вещества, но е далеч назад по емисии на глава от населението. Бразилия и Русия също са големи замърсители, но са относително назад заради огромните им територии. Друга сфера на спорове е финансирането.

За една зелена планета ще са необходими стотици милиарди зелени банкноти. Най-бедните от Третия свят питат – „богатите са постигнали напредъка си, като са горили въглища, а защо днес това на нас се отказва? И как ще ни помогнат”.

В датската столица ще се търси златното сечение - коя страна какво да пожертва в името на общия интерес.

Нововъзникващите икономики настояват за по-малък ангажимент към околната среда, за да не се възпрепятства тяхното развитие.

"Индустриалните страни достигнаха днешната си степен на развитие по пътя на замърсяването. Всички знаем, че има технологии, с които се постига екологично чисто развитие и висок стандарт на живот. Ключовият въпрос е как да подпомогнем бърз пренос на тези технологии към развиващите се страни по един различен начин, така че да запазим тяхното развитие", заяви Хелън Кларк от Програмата на ООН за развитие.  

Най-бедните държави настояват за спешна помощ от индустриалните страни от 10 милиарда годишно. В дългосрочен план те се нуждаят от 200 милиарда долара директна помощ и още 100 милиарда за приспособяване към новите изисквания.