Крумовград се събуди тази сутрин в траур и с шестима арестувани във връзка с трагичния инцидент при който три деца, живеещи в дома за деца, лишени от родителски грижи, намериха своята смърт. Вчера екипът на предаването "Тази сутрин" до късно вечерта се е опитвал да влезе в контакт с парнаджията Хамди Али, който е основен заподозрян в случая, уви напразно, защото той не е пожелала да разговаря с Антон Хекимян.
Това, което той е разбрал от прокурора е, че при инцидента е била взривена или малка противопехотна мина, или детонатор на противотанкова мина. Предстои сапьори от Хасково тепърва да разберат какво точно е било устройството, намерен е номерът на въпросния взрив, което ще улесни неговото търсене. Двамата души, които бяха арестувани късно снощи са синът на парнаджията, който имал връзка с доставката на тези взривни устройства и негов приятел, който, доколкото екипът ни успя да разбере, е военен и в момета се намира в крумовградската болница с високо кръвно.
Галя Карапачова е назначена вчера за нов директор на дома, а преди това е била психолог там. "Децата в момента са 22", каза тя. "С тях от събота работи екип от специалисти психолози и психиатри и децата вече са по-спокойни. По-малките деца не осъзнава, може би какво означава думата смърт и очакваме те да започнат да разпитват след три-четири дни. Те са уведомени по-най-тактичния начин, но моите опасения са как това ще се отрази цялото това събитие и какво ще е отношенивто на останалите деца", обясни още новата директорка. Едното от загиналите деца е имало сестра, която е била в стаята минути преди да гръмне бомбата. Децата, най-вероятно не са знаели, че това е бомба. "Децата обичаха да слушат музика. Това са ни трите най-добри деца, деца, с които ние се гордеехме. Те бяха лицето на институцията, деца с добри училищни постижения", каза още Карапачова.
"Всичко, което е било взето, трябва да е било взето преди закриването на поделението", смята кметицата на Крумовград Себихан Мехмед.
"Това е стар дом, който по-късно е преструктуриран в два центъра за настаняване от семеен тип, където децата са разделени на по-малки групи и идеята е да се предостави услуга, която да е по-близка до семейната среда”, обясни в студиото на предаването председателят на Държавната агенция за закрила на детето Надя Шабани. При проверката установихме, че персоналът не е предоставял лоша грижа за децата. Наистина има пропуски по отношение на пропускателния режим, но в никакъв случай не бих казала, че грижата за децата е била лоша", смята Шабани.
Целия разговор можете да чуете в прикачения файл