В разгара на летния сезон хиляди българи се отправят към Черноморието. Първият въпрос винаги е какъв е най-подходящият транспорт? Екип на bTV направи един специален експеримент, чрез който се опита да намери най-бързия, най-евтиния и най-сигурния вариант за път до морето.
Високите цени на горивата в последните месеци накараха хората да се замислят дали автомобилът е най-подходящия транспорт за дълги разстояния. Безспорно важен е и факторът "време". Да се стигне до морето за по малко от 3 часа и половина - това е амбицията на правителството, но дали тя ще се реализира ще разберем чак догодина, когато се очаква магистрала "Тракия" да бъде напълно готова.
Денислав Борисов, Дамян Гюров и Александър Колев тръгнаха от една и съща точка, за да се срещнат по-късно на Южното Черноморие - в Бургас.
Александър тръгна с автомобил, който е със среден разход на гориво. Дамян хвана експресния влак за Бургас в 6:30 сутринта.
Влакът тръгва точно на време, а Дамян е подготвен да снима всяко разминаване с разписанието.
В същия час Денислав се качи на автобус. Александър изминава половината разстояние бързо и без проблеми. Движи се със средна скорост 90-120 км в час. Между Стара Загора и Карнобат обаче ритъмът рязко спада, заради еднолентовия път. Преди Бургас скоростта отново е над 100 и крайният резултат е - от Караулката на изхода на София в 7:10 сутринта до табелата на входа на Бургас в 11:20 часа. Това означава, че разстоянието с кола в първите дни на сезона, когато движението още не е много натоварено, се взима за малко над 4 часа при разход на гориво около 30 литра или 70 лева.
През това време Дамян все още пътува. Експресният влак печели време от малкото спирки, на които спира и в крайна сметка е в Бургас по обед. Влакът се движи по разписание и пристига в Бургас за по-малко от 6 часа. Билетът струва 21,50 лева.
В случая автобусът се оказа най-бавният транспорт. Спира три3 пъти през целия маршрут - в Пловдив, в Стара Загора и в Сливен. На едно от местата има 20-минутен престой. В Бургас сстига след 6 часа и 15 минути, а билетът струва 26 лева.
И така равносметката показа, че автомобилът е най-бързият, но и най-скъп транспорт.
Автобусът и влакът взимат разстоянието средно с 2 часа повече, но и доста по-евтино. От друга страна обаче, ако тръгнете на път с пълна с хора кола, разходът ви ще падне под 20 лева на човек, което дава още едно предимство на автомобила.
От Областното пътно управление в Бургас, което отговаря за голяма част от проблемния участък на Тракия, са планирали да отклонят движението на камионите около морския град през целия сезон, за да облекчат трафика. Иначе очакват много от бъдещата магистрала.
Въздушният транспорт не влезе в експеримента, но сметката лесно може да бъде направена - със самолет разстоянието до Бургас се взима за по-малко от час. Ако включим във времето и престоя по летищата покрай чекиране, придвижване до самолета и маневрите времето се увеличава максимум до 2 часа и половина. Цените обаче са коренно различни - най-евтиният вариант за билет е около 100 лева, но ако бъде резервиран месеци по-рано. Иначе струва над 150 евро.