Жените страдат много по-често от акромегалия, в сравнение с мъжете. От общо 742 българи с това заболяване 62,6% са жени. Това съобщи пред журналисти ръководителят на Клиничен център по ендокринология и геронтология към Медицинския университет в София проф. Сабина Захариева.  

Заболяването се характеризира със свръхпроизводство на хормона на растежа, което води до неравномерно уголемяване на ръцете и стъпалата. Болният придобива и по-груби черти на лицето и по-плътен глас. Рядко близките на пациента забелязват тези промени и затова развитието на болестта е коварно и се диагностицира късно, каза председателят на Асоциацията на болните от акромегалия доц. Димитър Стоянов.

Болестта засяга най-често хората на възраст 30-60 години, а когато тя се развие в пубертета, тогава се нарича "гигантизъм", обясни д-р Нина Ръсина от фондация "Общество и здраве".

Започва информационна кампания за симптомите на болестта. Информационни брошури ще бъдат разпространени в магазините за обувки и ръкавици, както и в кабинетите на денталните лекари, съобщи проф. Захариева.