Група, която извършва отвличанията в страната, може да бъде изобличена само, ако бъде хваната в крачка по време на отвличане – т.е., докато трае плена на някого. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" журналистът на bTV Миролюба Бенатова. В момента, в който човек е освободен, от него няма следа – нито на мястото, където е държан, нито в колите, в които е возен.
МВР може да се досеща кои са хората, но дали може да ги уличи, е някакъв съвсем различен въпрос, каза Бенатова.
Тази събота и неделя, 4 и 5 декември, в bTV Репортерите ще можете да видите филма й "В плен". Сред героите са семейството на Ангел и Камелия Бончеви. Има неща, които хората никога не са чували и начинът, по който Ангел ги разказва, е наистина смразяващ, заяви Бенатова.
Друг герой на филма е бизнесменът Киро Киров, който беше пуснат след платен откуп, както и Венци Стефанов, чийто син още не е върнал. Мнение за профила и мотивите на групата ще изрази и един американски психолог - експерт по профилиране на терористи.
Смятам, че е платен откуп за Гунински-син, защото досега не е върнат човек без да е бил платен откуп, каза още журналистката. По думите й твърдението на бащата на отвлеченото момче, че не е платил за освобождаването на сина си, е начин да се демонстрира пред обществото нетърпимост към този тип престъпност.
Анализите все повече и повече сочат, че полицаите не са водещите фигури в тази група, смята Бенатова. По-скоро, според мен, полицаите имат обслужваща функция. Полицаите са използвани да дърпат жертвите и да ги пазят, каза още тя.
Колкото и това да не е удобно на определени хора, които смятат, че са постигнали социална стабилност, материална стабилност и недосегаемост, в крайна сметка знаят, че това не е точно така. Защото мутрите или престъпниците - тези, които не са успели да преодолеят стадия на обикновената престъпност, те така или иначе имат памет, коментира Бенатова. Те са били използвани от хора, които сега стоят на високи постове в държавата, допълни тя.
Целия разговор, както и кратък откъс от филма, вижте в прикачения видеофайл.