23-годишната Ренета, която пострада при падане в Пирин, е в добро здравословно състояние. Момичето се лекува в "Пирогов".

Веднага след като планинарите откриват Ренета и Георги, бащата на момичето отказва да чака линейка и я откарва в "Пирогов".

Доктор Николай Велинов е един от лекарите, които приемат Ренета и са до нея постоянно. Казва, че момичето е прекарало нощта спокойно.

"Няма данни за мозъчен кръвоизлив или мозъчна контузия, просто се касае за едно мозъчно сътресение. Има една рана, която беше обработена вторично, което е късно, защото над 20 часа раната е била необработена, но това не е нещо, което застрашава състоянието й", коментира невръхирургът.

По чудо, след падането от 300 метра височина, Ренета няма никакви счупвания. Заради прекараната нощ в планината обаче, тя има измръзвания на едната ръка.

"Колегите от изгарянията ни увериха, че няма да има проблем - превързана е ръката, няма да се наложат някакви хирургични интервенции", заяви още той.

Съвсем скоро момичето ще може да се прибере у дома. Георги, момчето, което беше до Ренета, също е в добро състояние и не е приеман в болница.

Освен планинската спасителна служба, принос за спасяването на Георги и Рени има и един доброволец. Кой е първият човек, на когото оцелелите алпинисти публично благодарят, разказва Ирина Жерева.

Шефът на Георги получава обаждане от него, но не разбира почти нищо, защото батерията на телефона му пада.

"Видял е по новини или в интернет - не знам, че има бедстващи хора, навързал е разговора, който аз съм се обадил и задейства цялата мощ на цялата фирма да тръгнат да ме търсят", обяснява Георги Иванов.
 
Фирмата се занимава с монтиране на оптични кабели и има високопроходима техника, с каквато планинската спасителна служба не разполага. Така с частни коли 20-те планински спасители успяват да пресекат трудния терен и да стигнат до бедстващите под Кончето.

"Колегите от планинската спасителна служба проявиха техния професионализъм - ние им помогнахме с нашите възможности и резултатът е виден. Ние можахме много точно да позиционираме колегата, който бедства и да създадем организация, която да осигури подхода от южната страна на Кончето, по този начин да можем да разширим кръга на търсенето", каза Тинко Младенов.

Именно той и няколко млади спасители са първите, открили бедстващите след час и половина преход пеша, дълбоко навътре в планината.

"Там имаше много сняг и имаше падане на лавини. При нас от началото нямаше сняг, след това в средата на улея снегът стигаше до кръста и там ги засякохме", обяснява Георги Ботев от отряд Благоевград.

Щастливата развръзка обаче е повод за планинските спасители пак да алармират - внимавайте през зимата в планината, не поемайте излишни рискове, не надценявайте подготовката си и не подценявайте качествената екипировка.