
Как на практика ще се разпределя данък "здраве", разказва Кристина Баксанова
От 2011 година всеки служител ще плаща по 2% от заплатата си за допълнително задължително здравно осигуряване. Целта е да се разбие монополът на здравната каса и да заработят частни здравноосигурителни фондове.
Здравноосигурителната система ще заработи на принципа на т.нар. три стълба. Първият ще гарантира основен пакет от медицински услуги. Вторият ще включва по-разширен пакет от услуги, както е при пенсионните фондове. Третият стълб ще е доброволното осигуряване. То ще предоставя екстри при лечението.
От 2011 година здравната вноска става 10%. От тях 2% ще бъдат отделени, за да заработи допълнителното задължително здравно осигуряване. Тези пари ще постъпват в частни фондове.
"От 2011 година очакваме 1,5 до 2 милиарда лева да влезнат в здравеопазването - недостигът, който в момента ни измъчва", каза д-р Лъчезар Иванов председател на здравната комисия в НС.
10-те процента данък "здраве" ще се разпределят така: всеки служител ще плаща сам 2% за допълнително задължително здравно осигуряване. Останалите 8 % ще се поделят между служител и работодател. Така на практика служителят ще покрива сам 6% от целия размер на здравната си вноска. Това ще засегне около 2 милиона и половина български граждани. Други 4 милиона и 100 хиляди българи ще продължат да бъдат осигурявани от държавата сред тях са пенсионерите, децата и студентите. Техните вноски ще постъпват изцяло в здравната каса. Така публичен ресурс няма да се използва от частни фондове, обясни д-р Иванов.
За да бъде създаден частен здравноосигурителен фонд, трябва начален капитал от 5 милиона лева, а минималният брой осигурени в него трябва да са 50 хиляди души. Първите две години частните фондове няма да имат право на печалба. Ще инвестират в информационни системи, мрежа в страната, развитие на персонала и логистика. Всеки фонд сам ще избира с коя болница да сключи договор. От своя страна болниците ще могат да сключват договори с няколко фонда.