Основната цел е към проблема да се подходи с добро, за да може децата да осъзнаят до какви последствия може да доведе една неволна игра. А те казват, че хвърлен камък към движещия се влак никога не са виждали, но знаят и, че това не трябва да се прави, защото някой може да пострада.
„Целта е да покажем, че влакът е за всички нас, да покажем, че във влака може да се пътува спокойно и безопасно”, обясни Георги Иванов, управител на БДЖ, „Пътнически превози”. Това ще се случи и с помощта на психолози, каза още той и допълни, че през тази година са зачестили случаите, въпреки че няма пострадали.
Макар че през последните години тенденцията е към намаляване на подобни деяния, от началото на 2011-а има известен ръст, уточни Кирил Костадинов, ръководител на Отдел „Безопасност”. Той обясни, че това се дължи най-вече на разширяване на етнографията и това, че все повече места стават обект на злонамерени актове, които могат да доведат дори до дерайлиране на влака.
От Транспортна полиция пък съобщиха, че от началото на годината до края на май е имало само осем случая на хвърлени камъни на територията на Югозападна България. „Децата не осъзнават обществената опасност на това деяние. Те го превръщат в игра от състезателен тип, заставайки покрай преминаващото возило и започвайки канонадата от камъни. Искаме да им обясним какво е значението на това действие, защото в тези влакове могат да пътуват и техни роднини”, обясни Калин Мичев – главен инспектор в Транспортна полиция София.