Защо деца се разболяват от морбили, въпреки, че са имунизирани? Такъв е случаят във варненското село, където започна кампания реимунизация срещу морбили заради регистрираните 10 случая на заболяването през този месец.

Първата имунизация срещу морбили се прави на 13 месечна възраст, а втората при навършени 12 години. Това е така наречената тривалентна ваксина за морбили, рубеола и паротит. Това обаче не предпазва напълно децата от зараза.

"Никога няма на 100% адекватен отговор от страна на организма при приложение на която и да е ваксина. Ние се стремим към един висок имунизационен обхват около 95% от подлежащото население и това е оптималният по отношение на епидемиологичния критерии за ограничаване на заразните заболявания", заяви д-р Светла Станева от РИОКОЗ-Варна.

Подобна е ситуацията в село Игнатиево, където въпреки поставените ваксини децата са се заразили с морбили.

"За съжаление заболелите деца в с. Игнатиево са на 9-10 годишна възраст, за които явно е отслабен имунният отговор и те се оказват незащитени при една по-интензивна циркулация на причинителя на морбили, каквато имаме в момента", отбеляза д-р Станева.

Въпреки това ваксините остават единственият начин за предпазване от заразни болести и за ограничаване на епидемията.