Инфектираните с вируса на СПИН в България реално са около 4000 души. Официално регистрираните ХИВ-позитивни у нас са 1071, още 3000 не знаят, че носят инфекцията, съобщи д-р Тонка Върлева, директор на програмата "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН". Пресконференцията бе по повод на Световния ден за борба срещу СПИН - 1 декември.

Причина за разликата в броя е продължителното отсъствие на видими симптоми при болестта - между 5 и 10 години. Това  според проф. Христо Тасков - директор на Националния център по заразни и паразитни болести, я прави изключително коварна.

За тази болест няма трайно, а само поддържащо лечение, но колкото по-рано бъде открита тя, толкова по-големи са шансовете за  спасение на болните и за неразпространение на заразата.

От януари до средата на ноември в страната са регистрирани 133 нови заразени с ХИВ-инфекция срещу 112 за същия период на миналата година. От новорегистрираните 102-ма са мъже и 31 - жени, сочи статистиката. Като причина за това съотношение лекарите посочиха преобладаващия начин на разпространение на болестта чрез инжекционна употреба на наркотици и хомо/бисексуални контакти сред мъжете.

Над 65 на сто от регистрираните с ХИВ през 2009 г. са открити в анонимните кабинети за безплатно консултиране, които са общо 19.

През тази година в 13-те затвора на страната са били изследвани общо 3019 души. С ХИВ-инфекция са 25 затворници, от които 21 наркомани на инжекции.

Според д-р Върлева все повече намалява възрастовата граница на заразените, която вече обхваща 16-годишни. Най-възрастният с ХИВ инфекция е на 66 години. За мъжете средната възраст е 31 години, а за жените - 32, като тя все повече намалява. Статистиката сочи, че 67 на сто от новорегистрираните са на възраст от 15 до 29 години.

Най-уязвимите групи продължават да бъдат хомосексуалистите и наркозависимите. Сред тях инжекционно употребяващите наркотици са 33 на сто, а 19 на сто са хомо- и бисексуални мъже.

Като тревожна тенденция лекарите определиха появата на четири ХИВ-позитивни бременни жени. Регистрирано е и едно заразено с болестта новородено от майка - носителка на СПИН. Причината за това е липса на своевременна консултация и неинформираността на майката за наличието на болестта. Предвижда изследване на бременните жени, което обаче няма да е отделно за СПИН, а в пакет с останалите изследвания.

Около 60 на сто от новозаразените от началото на годината са от София-град - 44 души, и от региона на Пловдив - 22-ма. Двата региона "държат първенството" по регистрираните ХИВ/СПИН-позитивни през последните няколко години, следват ги Пазарджик - със 17 заразени, Варна - с 10, и София област - със седем.

Тазгодишната анти СПИН-кампания е под мотото "Бъди в час!" Тя е насочена приоритетно към младите хора, а целта е да бъде популяризирана услугата за безплатно и анонимно изследване за ХИВ в мрежата от кабинети.

Кампанията ще има три етапа, свързани със Световния ден за борба срещу СПИН - на 1 декември, на 14 февруари - Деня на влюбените, и на Международния ден за съпричастност със засегнатите, който се отбелязва в третата неделя на май, обяви Анина Чилева - председател на "Коалиция АНТИСПИН".