
На пръв поглед Калина е обикновено момиченце, което обаче страда от рак на кожата вече две години. Борбата със смъртоносната болест отвежда майка й Кирилка при шефа на Фонда за лечение на деца в чужбина.
"През цялото време, докато го търсих, той ми казва по телефона госпожо, аз не мога да говоря с вас защото имам майстори в къщи , обадете се утре. На следващия ден пак звъня и той си оправяше колата", разказва Кирилка Кръстева.
Въпреки битовите неволи на шефа на фонда, болната от рак Калина се добира до парижката болница, където очаква с майка си платежното нареждане, за да започне лечението.
"Господин Добрев ми се обади и каза аз задържам секретарката си в извън работно време, а беше три часа българско време, и това се заплаща двойно, нали се сещате...", продължава разказа си жената.
След скандалните разкрития за върнатите милиони левове, директорът на фонда подаде оставка.
"Констатирани бяха сериозни забавяния и идентифицирахме, че това е в резултатът не само на субективната оценка на експерти, но и заради нормативната уредба", обясни Валери Митрев.
"От страна на администрацията на фонда няма никакво закъснение. Най-много процедурата е отнемала два месеца", каза в предаването "Тази сутрин" Николай Добрев.
Попитахме и в Комисията за лечение в чужбина за забавеното лечение на деца и свръх финансирането на някои случаи за сметка на други. Отговорът беше, че тяхната грижа в момента е да получат обратна информация за това доколко адекватно се лекуват българчетата навън от родителите, които... не се обаждат.
"Другото, което е, че ние дори като специализирана институция не можем по закон да изискваме информация от лечебните заведения на другите страни, защото това е лична информация и не може да се дава на всеки", обясни доц. Стоян Александров
И въпреки нечовешката бюрокрация във фонда, някои от българските майки спасиха децата си, а други все още се борят.