И телефонът на Емил Димитров-Ревизоро се оказа в електронното тефтерче на скандалния бизнесмен Красьо Черния. В студиото на "Тази сутрин" бившият шеф на Митниците категорично отрече, че познава бизнесмена. Димитров обясни, че по време на предизборната кампания през 2005 година, е организирал дебат между Милен Велчев и Румен Петков, и затова е оставил телефона си в щаба на НДСВ в Плевен.

"Възможно е да съм дал телефона си и на този човек, който е бил в щаба на НДСВ. Но нямам разговори с такъв човек, нямам го в указателя си, не съм го изтривал. От 2005 година не съм се срещал, не ми е писал sms, не ми е давал подаръци. Този човек не го познавам", каза Димитров.

Кой стои зад Красьо?

Лобитата, които кадруват за назначаването на магистрати, каза Ревизоро. По думите му има пороци при назначаването на самия Висш съдебен съвет и на хората, които съветът назначава.

"Когато се избира ВСС той винаги пресъздава мнозинството в парламента. Тези хора, веднъж назначени на този пост, стават лоялни към хората, които са ги поставили там. Магистратите са разбрали, че само „акъл” и трудов стаж не стигат. Приемат хора с връзки, добре представени отгоре", каза Ревизоро.

Магистратите са принудени да търсят кръг на интереси

на лобисти, на бизнес партньори, на политически лидери, които да могат да ги представят пред собствената си квота, за да станат магистрати. Иначе ще си останат с познанията и трудовия стаж, но няма да израснат.

"Има лобита, които прокарват дадени кандидатури и всеки иска да им се хареса. Дали срещу пари, дали срещу ангажимент, лоялност, в бъдеще да не напада съответния политически лидер, това е друга тема", каза Ревизоро.

Назначаванията стават от лобита

В един момент обаче те се разделят на две. И това, на което сме свидетели е, че едното лоби прави престрелка към другото, така че да няма пострадали, но да каже: случват се нередни неща. А така страда цялата магистратура.  

Прокуратурата се намеси по най-поръчковия начин, смята Ревизоро. По думите му не се спазва изискването за следствена тайна, тъй като показания пред съдия излизат и в медиите.

ВСС започна да раздава присъди сред магистратите. А друг е въпросът, че това не трябва да става по този ред. Сега се изваждат имена, но не се казва колко са говорили с Красьо Черния.