Присъдата за призната от съда лекарска грешка е административна санкция, 800 лева глоба и разходи по делото. Хирургът д-р Васил Петкански е оневинен напълно, въпреки че е отбелязано, че е подценил случая, а Станка и до днес вярва, че баща й е опериран от друг човек.
Изключението в случая е, че са се намерил петима лекари, които да се подпишат под експертиза, че техен колега е сбъркал, обясни в студиото на предаването „Тази сутрин” журналистката.
Останалите истории, които ще разкажем са за деца – едното е на две, другото на шест години. Тук разследването зацикля и не могат да се намерят лекари, които да направят експертиза, пък било и формална. Законът не може по никакъв начин да ги задължи за това, обясни Бенатова.
bTV Репортерите в неделя ще разкажат за 2-годишния Дани от Варна, който почива заради размятане по болници. Първоначално родителите му го водят в "Света Марина”, но се оказва, че там няма места. Препращат го към "Света Анна”, но от там го връщат обратно в "Света Марина”. Детето стои 24 часа без изследвания и почива от перитонит. Операцията на детето се случва 24 часа след като родителите потърсват спешна помощ, разказа Миролюба Бенатова.
Другото дете, герой в историята, почива в частна болница във Варна. При него не се стига до операция – приспиват го за операция на сливици, но то не издържа на упойката. Към момента на случващото се не съществува медицински одит и следователно няма виновни. Не му е направена кардиограма, а детето е имало нарушение на сърцето. Кардиограмата обаче не е задължителна при операция на сливици, обясни още тя.
Има разследвания, но няма експертизи, съответно няма и заключения. Не могат да се намерят хора, които да правят експертизи. Българските лекари не желаят да участват в установяване на грешки на колеги, каза още Миролюба Бенатова и поясни, че оправданията на лекарите обикновено са две. Твърдят, че МВР не можела да се разплати с експертите и, че за подобно нещо по принцип се плаща малко, обясни журналистката.