
Каптажа "Зандана" е един от подземните водоизточници, които ВиК експлоатира без разрешително повече от 7 години. Водоизточникът подава питейна вода към детски и обществени заведения на Шуменското плато.
"Специално "Зандана" като водоизточник няма на този етап издадено индивидуално разрешително и учредена зона. Добре, това означава, че не могат да се ползват водите от там? Не би следвало, значи ползват се, в нарушение на закона в момента", каза инж. Наско Канавров, началник на Басейнова дирекция.
От РИОКОЗ - Шумен заявиха, че последните данни при тях за учредяване на санитарно-охранителна зона "Зандана" са от 1976 г. Директорът на ВиК - Шумен обясни, че е имало разрешително за ползване на обекта, но към 2002 година то е изтекло.
"Той е 10 годишен срока да се направят санитарно-охранителните зони. Работим, но не можем да ги направим. Новата наредба най-много да разшири зоната, не да я намали", каза инж. Светлозар Дамянов, директор на ВиК – Шумен.
Спорната санитарно-охранителна зона е на входа на пещерата " Бисерна", в която от векове живеят над 13 вида прилепи, защитени в Червената книга. Макар и без разрешително за ползване на каптажа, преди време от ВиК зазидаха долния вход на пещерата, за да ограничат достъпа на външни лица до водата в нея. По-късно заради прогресивното изчезване на прилепите обаче екозащитници събориха стената, а от РИОСВ издадоха заповед на ВиК да постави желязна решетка вместо бетон, за да могат и прилепите и ползвателите на вода да бъдат защитени.
"Навсякъде в България, където има такива извори в съответните пещери… са решили проблема по този начин, който изисква закона - слагане на решетка", казаха от РИОКОЗ.
Ако ВиК откаже да изпълни заповедта, инспекторите ще наложат глоби, които по закон варират от 500 до 2000 лв.