15% увеличение на цената на природния газ. Това са очакванията за поскъпването на горивото на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. В предаването Тази сутрин той заяви, че това ще доведе и до поскъпване на парното от първи април.

„Успяхме за първото тримесечие на 2010 година да омекотим удара, който се очакваше от повишението на цените на природния газ, така че всички потребители ползваха една умерено потисната цена на природния газ”, каза председателят на ДКЕВР. По думите му сега очакванията са свързани с повишението на цените на газа на световния пазар и увеличението на съотношението долар-евро.

„Това, което имаме като данни е предложението на „Булгаргаз” за повишение на газа с 26%. Нашите очаквания са, че ще успеем да намерим възможности повишението да не е с такъв голям процент”, каза Семерджиев. Очакванията му са за 15 на сто на природния газ.

„За различните дружества в различните градове ще е различно поскъпването на парното– в София ще е около 11 процента, в Пловдив – около 10, в Шумен около 10 на сто”, каза Семерджиев. Той уточни, че това са очакванията на комисията. В останалите дружества поскъпването също ще е от този порядък. Шефът на ДКЕВР не очаква да има отказ от парното.

„Все още топлофикационната услуга по цена за мегават час топлинна енергия е най-ниска, много по-ниска, ако тази енергия си я доставяте чрез електроенергия, каза Семерджиев. А много и хората нямат алтернатива.

Дали е възможно потребителите да избират да ползват услугите на топломери или не?

Валентин Николов, депутат и член на комисията по енергетика, посочи, че сегашният Закон за енергетиката посочва, че потребителите задължително трябва да ползват топлинното счетоводство, т.е. уредите за дялово разпределение. По думите му ще са необходими законови промени. Николов каза, че е инициирал обществен дебат за промените.

„Топлинното счетоводство беше въведено през 1999 година с цел енергийната ефективност, за да се присъединим към ЕС. Потреблението след това е намаляло с 40 на сто, защото хората започнаха да пестят”, каза Николов. Потребителите отново ще трябва да купуват топломерите си.

„При първоначалното монтиране на уредите нашите клиенти бяха предупредени, че гаранцията на уредите е 10 години за батерията и 2 години за електронната схема”, каза Тодор Кузманов, говорител на фирма за дялово разпределение. По думите му уредите са най-доброто, до което техниката до момента е достигнала.

„Потребителят на топлинна енергия е поставен в две монополни зависимости – от топлофикация и от топлинните счетоводители. Правото, че може да бъде сменен топлинният счетоводител е записано, но на практика е не може да бъде реализирано”, каза Росица Тоткова, директор на отдел „Условия за живот и развитие” към Омбудсмана. Всяка фирма използва собствени уреди и програма и клиентът трябва сам да ги сменя и заплаща, ако желае да е смени. Тоткова посочи, че искането на омбудсмана е за универсални уреди за отчитане.