
След пристигането си от Брюксел Чешмеджиев декларира желание да обсъди проблемите в агенцията със синдикатите, но бе категоричен, че няма да се откаже от реформата, която е започнал.
Той обясни, че през декември миналата година е била назначена комисия по подбора, която да се произнесе по въпроса колко и кои служители да бъдат освободени.
Синдикалните организации в БТА съобщиха, че преди няколко седмици им е бил връчен списък с имената на 32-ма души, подлежащи на уволнение. Така и не станало ясно по какви критерии те са били преценени за негодни да си вършат работата.
На въпрос, на какъв принцип и по какви критерии е изготвен списъка, генералният директор на БТА отговори: "Този въпрос ще го задам на хората от комисията и след обсъждане със синдикатите, с хората от комисията, аз ще постановя, защото мое е правото да назначавам и уволнявам."
Под протестното писмо, което служителите на БТА написаха до държавните институции, вече стоят около 180 подписа. В агенцията в София работят общо 320.
Запитан дали не смята, че след като толкова много хора от агенцията се обявяват срещу него, не е по-добре да си тръгне, Стоян Чешмеджиев каза: "Това е най-лесното, но не смятам, че е необходимо на този етап."
Междувременно президентът Георги Първанов заяви, че е разтревожен от ситуацията в БТА. Държавният глава смята да поиска среща с генералния директор Стоян Чешмеджиев и с протестиращите журналисти. Президентът смята, че случващото се в БТА и готвеният нов Закон за радиото и телевизията издават амбициите на управляващите за установяване на политически монопол над медиите.