България продължава да е държавата може би с най-високите цени на мобилните разговори в Европа. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков се съгласи с тази констатация, но прогнозира, че цените у нас ще достигнат средно европейските през юли догодина. Той припомни, че когато е станал председател на комисията, в Европа цената била 8 евроцента, или 16 стотинки, а у нас - 40 стотинки.

"Затова е нашата борба, но не е такава разликата вече. Защото в момента операторите се разплащат на 25 и на 19 стотинки, а не на 40. Но в Европа вече са 5 евроцента, и в страните, съседни на България, и това значи 10 стотинки. Затова ние от Нова година искаме да станат 20 стотинки, а от 1 юли 2010 г. да станат средноевропейски. Знаете ли каква борба водим за всеки един цент?”, каза Божков.

Обемът на терминиране на минути между отделните оператори е в размер около, около 100 милиона минути на месец.

"Умножете по 0.15 стотинки, каквато е разликата за терминиране между Европа и България, и европейските страни, и ще видите за какви пари става дума: на месец има 100 милиона минути трафик между отделните мрежи. Тези 100 милиона минути ги умножете по 15 стотинки и ще разберете, че става дума за 15 милиона на месец, който се разпределя между големите оператори. Е, това, за това ние се борим, и затова аз казвам - българският потребител не е най-богатият в Европа, за да плаща най-високите цени", посочи Божков.

Как ще стигнем европейските цени?

Пазарният анализ на комисията показва, че цените не са разходоориентирани, т.е. са много по-високи от това, което влагат мобилните оператори в услугата. Затова комисията наложила график за поетапно намаляване на цените. Операторите обаче обжалват. И въпреки това, според Божков, те вече намаляват цените.

Вече от 40 станаха на 25 стотинки, на Нова година ще станат 20 стотинки, каза Божков. Догодина той очаква да се достигнат и средноевропейски цени.

И затова е битката - 5 евроцента среден разговор с мобилен телефон. 13 стотинки ще стане в натоварен трафик и 11 стотинки в ненатоварен трафик, което е 6 евроцента. На 1 юли 2010 г, каза Божков.

Той съобщи, че има идея за още по-голямо понижаване на цените, и предстои среща под егидата на премиера между регулатора и между операторите големите.

Затова е битката, и затова е атаката срещу мен

Председателят на КРС и уточни, че в Турция и Македония цената вече е 5 евроцента. Нашите оператори обаче обжалват.

"Тъй като ние вече спечелихме на етап предварително изпълнение, то вече те са предложили договори за взаимно свързване с отделните оператори вече за спазване на графика за намаляване, който ние сме предложили, т.е. към днешна дата трябва да бъде 23 на 17 стотинки. Трудна е борбата, но вече казвам, че намаляваме повече и добре. Вторият момент, ние говорим за преносимост - мобилна, фиксирана преносимост и т.н.", каза Божков.

Той категорично отхвърли публикации в медиите, че е подхванат от прокуратурата заради подкуп от 300 хиляди лева. Причина за прокурорската проверка, според публикация в столичен ежедневник е, че не е изпълнил навреме решение на Върховния административен съд за присъждане на ефирна честота на частното радио "К2" и поискал подкуп от 300 хиляди лева.

"Това е абсурдна лъжа. Това е гнусна инсинуация. Това е точно за тези пари, за които аз говорих. Има среди, близки до операторите, които досега на базата на тази разлика, става дума за милиони и десетки милиони лева, които винаги искаха да има проблем между регулатора и оператора, и да кажат - ние ще отидем и ще решим проблема", каза Божков.

Това не че не е истина, напротив, когато се опитаха да направят това активно мероприятие именно тези среди, аз съм уведомил ДАНС, ресорния офицер, който е към нас, и т.н., посочи Божков. Той очаква проверката на прокуратурата да покаже истината.

"А истината е такава, че, ако е имало нещо, това е в моя предшественик", категоричен е председателят на КРС.