Оказва се, че млади и образовани специалисти, завършили образованието си в чужбина, не могат да си намерят работа на нашия пазар. Това разказаха в студиото на "Тази сутрин" трима току-що завършили младежи.
Мои приятели най-често работят не това, за което са учили. В момента има работа, но не за всички позиции, особено, ако току-що си завършил, каза Боряна Анчева, дипломирала се като магистър по бизнес, маркетинг и реклама във филиала на Шефилд университета в Солун.
Нейната колежка Маринела Маринова пък се е върнала в България и вече пет месеца търси работа, но безуспешно. Сподели, че кандидатствала за работа в Комисията за регулиране на съобщенията за позицията "специалист за пазарно регулиране и анализи", където предлагали заплата от 430-460 лв. За нея обаче възнаграждението за момента няма значение:
"Бих искала да се развивам, да градя кариера, да имам контакти с хора", каза Маринела.
Заплатата е на второстепенно място сред изискванията и на Атанас Каварджиков – бакалавър по финанси от същия университет. Той вече е успял да се намери работа. "Най-важното за мен е сиурността на работодателя и възможността да се развивам. Дори заплатата за момента остава на втори план заради кризата", каза той.
"Българските университети подготвят хора, в които работодателите нямат много доверие. Сигналите с подкупите, с купуването на дипломите карат работодателите да бъдат по-внимателни и да предпочетат един човек с опит, отколкото един, който току-що е излязъл от университета", коментира на свой ред председателят на Съюза на работодателите в България Васил Василев.
Репортерът ни Полина Ботева провери каква е ситуацията на пазара на труда и какво очакват младите и образовани хора у нас.
Според специалисти, пазарът на труда у нас в момента е силно свит и само в определени области има търсене.
Фармацевти, финансисти, счетоводители и най-вече IT специалисти - това са най-търсените професии в условията на рецесия.
"Всъщност, ако сега отворите сайтовете за търсене на професионалисти, ще видите че над 70% от обявите са за хора с различни квалификации точно в тази сфера", коментира Мария Шишкова, управител HR компания.
За сметка на тях, завършилите общи профили доста по-трудно ще си намерят работа. Това важи с особена сила за мениджърските позиции.
"Хората, които са завършили елитни чуждестранни учебни заведения очакват да започнат на някакъв вид мениджърска длъжност едва ли не от самото начало. Това е не само лоша реалност за тяхното развитие и кариера, защото ето на, това е една плоскост на разминаване на очакване и предлагане", каза още Шишкова.
Друго сериозно разминаване е между очакваното възнаграждение и реалното заплащане.
"По-голямата част от бизнеса наистина изпитва затрудненияТака че аз въобще не бих се пуснала по повърхността, видите ли, работодателите се възползват, това е много хубава възможност да урежат възнагражденията, те спекулират едва ли не с кризата", каза още управителят на HR компанията.
Съветите на специалистите са към всяка длъжност, за която се кандидатства е да се подхожда конкретно и вместо едно универсално CV, за всяка позиция да се изготвя ново и различно.
Целия разговор чуйте в прикачения файл.