Богатите да плащат по-високи данъци - това поискаха от КТ "Подкрепа". Вицепрезидентът на синдиката Димитър Манолов каза, че идеята е стара, но останала на заден план. По думите му в бюджета всички тежести са насочени към бедните - минималната работна заплата си остава същата, плащанията за безработица се ограничават, плащанията на майчински се ограничават.
"Когато има една криза, нормално е обществото да е солидарно и всеки да има свой дял, свое участие в тази криза. В този смисъл един символичен жест би бил според мен добре приет и той би бил един сигнал, че тази криза е за всички, а не само за най-бедните. Това е смисълът на това предложение", каза Манолов.
Какво означава да си богат в България?
Преценката могат да я направят спокойно управляващите. Аз лично за себе си съм определил една граница, да речем, от порядъка на 5 хиляди лева месечен доход, от който нататък мисля, че всеки човек би се считал за доста заможен и би могъл да плаща малко повече данъци, каза синдикалистът. КТ "Подкрепа" предлага за тази категория хора налогът да бъде 20 процента, а за останалите 10.
По повод срещата им с ПГ на Коалиция за България, Манолов каза, че най-малко на левицата отива да го атакува този бюджет, тъй като техните политически практики били доста по-крути.
"Ако тези сега намаляват осигурителните вноски с 2 пункта, БСП ги намалиха с 6. БСП внесоха един сериозен принос в лявата политическа доктрина, въвеждайки и хвалейки плоския данък по времето, когато Партията на европейските социалисти говореше ужасяващи неща, и продължава да ги говори, за плоския данък като такъв", каза Манолов.
На БСП не им отива
На БСП така не им отива да критикуват социалната политика в момент, в
който техният доскорошен министър е разследван за злоупотреби именно там, нали, разследван е това, че е крал от парите на сираците. Манолов е казал становището си и на срещата на синдикатите с ПГ на Коалиция за България.
"Те до вчера бяха на власт, че до вчера вършеха тези глупости, които са им
казвани, че ги вършат, те не се премълчавани, не са им спестявани, нищо ново не е, и някак си изведнъж да кажем - не, изведнъж от вчера вече вие сте нови хора. Аз лично това не го мога", каза Манолов и отбеляза, че иначе винаги лесно намират сходство теми с опозицията, която и да е тя.
В какви отношения изпадат синдикатите с ГЕРБ?
Ние имаме редовни институционални срещи, защото, както е известно, по инициатива и със сериозното, така, участие на министъра на труда Тотю Младенов ние възстановихме социалния диалог най-малкото на национално ниво”, каза Манолов.
Ще бъдат ли синдикатите чути?
"Това са констатации, които не могат да бъдат подминати. Ние, разбира се, че ще ги критикуваме, естествено, и ние сме написали една твърде подробна критика на техния бюджет. Основните критики са, че са недофинансирани социалните системи, и то тези, в които не може да има гъвкавост, като
безработица, като пенсии, като социално подпомагане, като здравеопазване”, каза вицепрезидентът на "Подкрепа".
"Аз вчера нарекох този бюджет бюджет на паниката, защото от 1997-1998 г. насам стана политическа практика приходите в бюджетите умишлено да се подценяват, защото, бидейки във валутен борд, към тях се приравняват и разходите, тоест разходите се намаляват през фалшиви приходи. И сега е така, само че сега като че ли се отиде твърде надалече", каза Манолов.