Темата с президентския импийчмънт не е започвала изобщо, защото, ако определени фактори в държавата имаха интерес да стартират такава процедура, нямаше да вдигат шум докато не съберат подписи. Не пречеше да бъдат събрани първо 161 подписа, например, и тогава в публичното пространство да се заяви това сериозно намерение. Това заяви в предаването "Тази сутрин" Яне Янев. Той цитира анализатори, според които на премиера му е омръзнало да опонира на Станишев, затова е започнал да го прави с президента Първанов.
"Но Първанов не се държа като държавен глава, а се държи като бъдещ лидер на лявоопозиционна партия. Може би той стяга партия, която ще бъде алтернатива на ГЕРБ", коментира Яне Янев и допълни:
"По всичко личи, че Георги Първанов ще се опита да не излезе от политиката, а напротив, да има водеща роля и да стане отново политически лидер.(...)На практика съм убеден, че Първанов няма да се оттегли от политиката, а ще прави собствена партия, защото вижда, че БСП е заминала в историята".
"ГЕРБ не приема идеята на "Ред, законност и справедливост" за свикване на Велико народно събрание преди президентските избори със цел приемане на нова конституция.(...)Тази конституция е посттоталитарна, тя връзва ръцете на всеки с добри намерения и колкото и човек да има силни амбиции и възможности, след определен период от време, година или две, става част от статуквото и не е в състояние да се бори със себе си", коментира още Янев Янев.
Според РЗС трябва с референдум да се реши да ли да бъдем президентска република.
Попитан има ли тайна коалиция в парламента, Янев отговори: "Ред, законност и справедливост" никога не прави тайни договорки. Можете да попитате г-н Борисов, никога не съм ходил при него да му искам каквото и да било. Винаги съм ходил по принципни въпроси, които касаят държавното управление, и не сме подписвали никакви тайни спогодби”.
По повод информациите, че е имало покушение срещу Бойко Борисов преди изборите, платено от БСП, Яне Янев заяви:
"Това за пореден път потвърждава, че БСП е изключително опасна партия
В случая тя се явява като терористична партия. Нещо повече, тя е действала конспиративно и е искала да отстранява политически противници физически, в случая чрез убийство. А според мене си заслужава много спешно партиите от конституционното мнозинство да се съберат по този въпрос и да искаме тълкувателно решение от Конституционния съд дали такива партии са в рамките на конституцията и дали изобщо е допустимо повече такива партии да функционират, и не е ли редно да бъдат обявени за противоконституционни".
Янев обяви, че лично ще сезира комисията за борба с корупцията по статията за покушението срещу Бойко Борисов.
"Ако една управляваща партия е могла да поръчва да бъде убит най-големият опозиционен лидер в България по това време, от това по-голяма политическа корупция няма никъде в Европа. Това е потресаващо и трябва наистина да се вземат спешни мерки, защото тази партия нищо старо не е забравила, просто само е сменила стила, а методите ги е запазила едно към едно.(...)Ние ще изискаме от компетентните органи конкретна информация. Но, ако е това така и има установени следи, да се дават пари, т. е. подкупи за извършване на политически убийства, наистина
тази партия трябва да бъде обявена за незаконна
и противоконституционна, защото тя минава онова, което е правила с нашите деди и прадеди, като ги е карала по Белене и Богданов дол, и е организирала народен съд, а тука няма... дори и без фиктивния народен съд директно поръчват политически лидери.
Във връзка с това, което вчера Алексей Петров е казал в ДАНС, Янев уточни:
"Алексей Петров не е назовавал три имена.
Аз имам достатъчно бърза и услужлива памет и мога да възпроизведа почти всичко, но няма да го направя, защото протоколът е секретен, но само ще кажа, че Петров се фокусира върху едно-единствено име. Той го назова, обясни всички нарушения, осъществени от въпросното име...".
Това лице и в момента е високопоставен служител в ДАНС, добави лидерът на РЗС и съобщи:
"Това, което Петров обясни, ако се докаже, ще стане ясен един изключително тъжен факт, че държавата много по-малко се е управлявала от политиците и партиите, и от гражданите, и много повече от службите и от Държавна сигурност по време на целия преход".