
Рибари заплашиха да блокират пристанището в Бургас, ако бъдат съборени къщите им в рибарското селище край града. Напрежението в най-голямото у нас рибарско селище - Ченгене скеле, се увеличи, след като хората получиха известие за спиране на тока. След това ще се пристъпи и към премахване на постройките.
Половината от живота на 64-годишния потомствен рибар Станчо Савов е преминал в селището - с лодката и в постройката до нея. Те са и единственото му имущество.
"Това ми е всичко - нямам апартамент, нямам къща, нямам нищо. От тук с краката напред и към гробищата", каза Станчо Савов.
Възрастният мъж си спомня времето, когато за рибарите е имало място в Бургас.
"Роден съм там, където бяха рибарските лодки. От там ни изгониха, със сила ни изгониха, с полиция и сега пак с полиция ли ще ни гонят от тук? Това е политика на геноцид спрямо бедните и работливите хора", оплака се мъжът.
Наред с рибарските постройки обаче селището е застроено и с огромни вили, а проблемът с узаконяването му е от години. Процедури по премахването на къщите започваха няколко пъти, но бяха спирани. Рибарите прозират, че зад всичко това стоят и частни интереси. Те не крият, че към земите на селището има големи апетити.
"След премахването на рибарското селище, тук ще се появи поредната марина за разни олигархически групировки. Ние не говорим за узаконяване на незаконни постройки. Ние говорим за оцеляване на рибарското селище и на един поминък, който е традиционен за нашия регион", заяви Димитър Енчев.
Заради липсата на статут, рибарите не могат да кандидатстват и по оперативните програми за изграждане на рибна борса.
"Положението е плачевно, ножът е опрян до кокала. Ние нямаме избор", коментира Стоян Баев, председател на рибарското дружество "Морски сговор".
Рибарите настояват за гратисен период, в който проблемът с узаконяването на селището да бъде решен. Последната им надежда е за тях да се застъпи премиерът Бойко Борисов. Ако това не стане, са готови да блокират пристанището с лодките си.