Отново липсващи лекарства - този път без животоподдържащо лечение останаха трансплантираните пациенти. Подробностите предаде Мария Савкова:

Лечението на трансплантираните пациенти продължава цял живот. След успешна трансплантация те продължават да пият лекарства, които помагат на организма да приеме чуждото тяло. Прекъсването на лечението може да предизвика отхвърляне на присадения орган. По данни на неправителствени организации, в България от поддържащия медикамент се нуждаят около 500 души.

Господин и Силян са сред тях. Пътуват всеки месец от Кърджали до София, за да получат животоподдържащата доза. Когато пристигат днес, 19 юли, в Александровската болница, им обясняват, че лекарства няма и трябва да чакат.

„Всяка година има проблеми с тези лекарства. И всеки път, когато идвам да си получа лекарствата, съм с едно притеснение - дали ще има лекарства или няма да има. Ние тия лекарства просто не можем да ги прекъснем или не можем да си позволим да си купим, защото са много скъпи”, сподели Силян.

Силян и Господин нямат запаси от лекарството вкъщи, защото е много скъпо и се изписва по график от Здравното министерство.

„Kакто те си получават редовно заплатите, ние също да си получаваме лекарствата редовно, да си вършат работата. Това е”, заяви Господин.

След намесата на медиите беше отпуснато необходимото количество от необходимото лекарство. Здравното министерство отказа да коментира на какво се дължи честата липса на лекарството, както и дали ще има наказани. В писмо до медиите, от ведомството обясняват, че днешната липса на медикамента се дължи „на разминаване в графика на снабдяване на лечебното заведение и графика, по който пациентите следва да получават полагащия им се лекарствен продукт”